Cichanouská čeká od EU solidaritu a jednotu v postoji k Bělorusku

2 minuty
Události: Lídryně běloruské opozice na Slovensku
Zdroj: ČT24

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská očekává od EU a členských zemí tohoto evropského bloku solidaritu a jednotu postoje k vývoji v Bělorusku. Prohlásila to v Bratislavě po schůzce se šéfem slovenské diplomacie Ivanem Korčokem, která se konala na okraj bezpečnostní konference Globsec. Slovenský premiér Igor Matovič po jednání s Cichanouskou řekl, že Bratislava je nadále připravena stát při běloruském lidu v jeho boji za svobodu a demokracii. Cichanouskou přijala i prezidentka Čaputová.

„Solidarita je nyní nejdůležitější otázkou. Buďte jednotní ve svých rozhodnutích,“ řekla Cichanouská. „Naši lidé bojují za svobodu. Každý obyvatel Běloruska je hrdinou, každý den chodí do ulic demonstrovat proti režimu, proti diktátorovi,“ dodala. Vyjádřila přesvědčení o úspěchu běloruského národa v jeho snaze o nastolení svobody.

V odpovědi na otázku, zda by Alexandr Lukašenko neměl být postaven před mezinárodní soud, uvedla, že spíše nikoliv, ale možnost Lukašenkovy imunity by mohla být předmětem jednání o urovnání politické krize v Bělorusku.

Opozice již dříve uvedla, že uvažuje o žalobě na dlouholetého autoritářského vládce země u Mezinárodního trestního soudu (ICC) kvůli brutálnímu zacházení s demonstranty, kteří v zemi dál protestují proti zfalšování výsledků srpnových prezidentských voleb.

Cichanouská v Bratislavě podle Reuters uvedla, že osobně nemůže Lukašenkovi odpustit tyto „ukrutnosti“, ale chápe, že by to mohlo být předmětem jednání. „Pokud je to východisko, aby odjel někam k moři a strávil tam zbytek svých dnů, tak myslím, že by to bylo možné. Jen ať odjede a nechá nás budovat naši vlast,“ řekla.

Ministr zahraničí Slovenska Ivan Korčok podpořil snahy demonstrujících Bělorusů a ocenil i samotnou Cichanouskou. „Měl jsem možnost potkat odvážnou ženu, která se neváhala postavit a vyjádřit jasný postoj, který vidíme v ulicích Běloruska. Občané této země se rozhodli ukončit období, které trvalo velmi dlouho a během kterého nemohli vyjádřit svůj názor, nemohli projevit svou touhu po svobodě a demokracii,“ uvedl.

„Rozhodnutí o tom, kdo bude vládnout v Bělorusku, je pouze v rukou běloruských občanů. Chápeme, co znamená jejich touha být svobodnými občany,“ dodal Korčok.

Šéf slovenské diplomacie pak na sociální síti napsal, že povolal na konzultace do Bratislavy vedoucího slovenského velvyslanectví v Bělorusku. Zdůvodnil to projevem solidarity s Polskem a Litvou, které Bělorusko vyzvalo k dočasnému stažení jejich velvyslanců a k omezení diplomatické přítomnosti v zemi. Bratislava nyní nemá podle webu slovenského ministerstva zahraničí v Bělorusku velvyslance, ambasádu vede chargé d'affaires. K dočasnému stažení svého velvyslance z Minsku se rozhodla také Česká republika. Později tak učinilo také Bulharsko.

S Cichanouskou se setkal i předseda slovenské vlády Matovič. „Slovensko je i do budoucna připraveno stát při běloruském lidu v boji za svobodu a demokracii. Věřím, že stejně, jak se to svého času podařilo nám na Slovensku nebo v Československu, se to nakonec podaří i vám,“ řekl na tiskové konferenci.

Dodal, že cílem Slovenska není, aby se Bělorusko rozhodlo pro orientaci na Západ nebo na Rusko, ale aby obyvatelům Běloruska bylo umožněno žít ve svobodné zemi.

3 minuty
Protesty v Bělorusku pokračují
Zdroj: EBU

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 35 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 37 mminutami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 1 hhodinou

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 2 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...