Česko při nákupu vrtulníků porušilo směrnici o obranných zakázkách, vytýká Evropská komise

Evropská komise (EK) se rozhodla zahájit řízení s Českou republikou, která podle ní při nákupu vojenských vrtulníků porušila směrnici o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Komise o tom informovala v prohlášení. Česku byla zaslána formální výzva kvůli porušení povinnosti vyplývající ze směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany a ze Smlouvy o fungování Evropské unie, uvedla EK. Praha má nyní dva měsíce na odpověď a vyřešení nedostatků, na které Komise nyní poukázala. Podle českého ministerstva obrany se unijní exekutiva případem zabývá již od roku 2020 a zatím jej neukončila.

Porušení podle informací ČTK souvisí s nákupem amerických vojenských vrtulníků Venom a Viper za zhruba 17 miliard korun.

„Budeme prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí reagovat a pak vyčkáme na další rozhodnutí,“ uvedl v reakci resort obrany. O nákupu amerických vrtulníků podle sdělení ministerstva rozhodla předchozí vláda a tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Metnar je přesvědčen, že při nákupu vrtulníků bylo vše správně. Při rozhodnutí Česko zohledňovalo své bezpečnostní zájmy, nákup zemi vymanil ze závislosti na Rusku, řekl. Americké vrtulníky, které mají ve výzbroji postupně nahradit ruské Mi-24V/35, podle něj vybrali sami vojáci české armády. „Stejnou formu použila i současná paní ministryně na F-35, tak máme očekávat u Evropské komise, že bude i u F-35 takto přezkoumávat? Moc tomu nerozumím, ale musím se podívat, co Evropské komisi vadí,“ dodal také Metnar.

Bývalý ministr Metnar odmítá pochybení při obranných zakázkách (zdroj: ČT24)

Evropská komise připomněla, že cílem směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany je zvýšit transparentnost a otevřenost v rámci evropského trhu s evropským vybavením, zajistit rovné podmínky pro zdejší společnosti a zároveň zajistit ochranu bezpečnostních zájmů členských států. „Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky uplatňované Českem při zadání zakázky nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami zakotvenými ve smlouvě o fungování EU,“ uvedla ve středu unijní exekutiva.

Porušení, kterého se měla Česká republika dopustit, se týká obcházení směrnice o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany, konkrétně možného zneužití výjimky pro mezivládní zadávání zakázek. „Přímé zadání zakázky je rovněž v rozporu se zásadami o zákazu diskriminace, rovném zacházení a transparentnosti tím, že společnostem z EU upírá možnost podat nabídku a účinně soutěžit o zakázku,“ vysvětluje Komise.

Evropská komise se o zakázku zajímala již v roce 2020. „Jsme přesvědčeni, že nákup dvanácti vrtulníků Venom a Viper je v pořádku a postupovali jsme v souladu se všemi zákony a předpisy,“ uvedl tehdy mluvčí českého ministerstva obrany. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale následně uložil resortu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek pokutu ve výši 550 milionů korun.

Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových strojů Venom a čtyř bitevníků Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně Jana Černochová (ODS) pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou venomů a šesti viperů), které Praha získala od USA zdarma.