Bývalý súdánský prezident Bašír byl jedinou hlavou státu obviněnou z genocidy

3 minuty
Horizont ČT24: Bašír končí jako súdánský prezident po desítkách let
Zdroj: ČT24

Súdánský prezident Umar Bašír (75) byl ve čtvrtek zatčen. Skončila tak jeho 30letá vláda Súdánu, který byl až do roku 2011 největší zemí Afriky. Vláda Bašíra byla od začátku jeho příchodu k moci v roce 1989 poznamenaná občanskou válkou a ozbrojenými konflikty. Byl také jedinou úřadující hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Zločinů se měl Bašír dopustit při nepokojích v západosúdánské provincii Dárfúr. Konflikt v Dárfúru vypukl v únoru 2003 a podle OSN v něm zahynulo na 300 tisíc lidí a na 2,5 milionu osob muselo opustit domovy. ICC později vydal na prezidenta mezinárodní zatykač, který mu zakazoval cestovat za hranice Súdánu. Bašír ale i tak podnikl řadu diplomatických cest a v roce 2015 byl například nucen kvapně opustit Jižní Afriku, aby se vyhnul zatčení.

Generál Bašír, profesionální voják, se dostal k moci pučem v roce 1989, při němž svrhl někdejší civilní vládu Sádika Mahdího. Následně zrušil ústavu, zakázal činnost politických stran a vyhlásil výjimečný stav.

Do října 1993 byl šéfem vojenské Revoluční rady národní spásy, prezidentem byl zvolen až ve volbách v březnu 1996. Navzdory zatykači byl Bašír opět zvolen hlavou státu v prvních pluralitních volbách v prosinci 2000 a znovu v prosinci 2015. Loni v srpnu jej vládnoucí strana nominovala na třetí mandát prezidenta pro volby v roce 2020, ačkoli to ústava nedovolovala.

Bašír zavedl právo šaría

Po nástupu k moci začal Bašír v zemi budovat radikální islámský stát a zavedl právo šaría. V Súdánu se později ukrývala řada mezinárodně hledaných teroristů, jako byl například šéf sítě al-Káida Usáma bin Ládin či venezuelský terorista Carlos (vlastním jménem Iljič Ramírez Sánchez).

Súdán byl pod jeho vedením opakovaně kritizován za porušování lidských práv. Docházelo k mučení, popravám, znásilňování a obchodu s dětmi. Též čelil diplomatickým sankcím a USA zemi zařadily na seznam států, které podporují terorismus. Ekonomické sankce USA proti Súdánu byly zrušeny až v říjnu 2017.

Umar Bašír
Zdroj: ČT24

Bašír se ale také v roce 2005 zasloužil o ukončení 22leté občanské války mezi severem a jihem země, která si vyžádala na dva miliony obětí. Navzdory jeho úsilí udržet jednotný Súdán byl v červenci 2011 vyhlášen nezávislý Jižní Súdán, který se oddělil od severního regionu po rozhodnutí v referendu.

Súdán tak přišel mimo jiné o 75 procent produkce ropy, která do té doby zajišťovala hlavní přísun zahraničních investic. A to i přesto, že Bašír nastoupil do úřadu v době, kdy se vlastnictví amerických dolarů mohlo trestat smrtí.

WikiLeaks: Prezident zpronevěřil devět miliard dolarů

Někdejší prezident se narodil v roce 1944 ve vesnici Chúš Bannaga, která byla součástí někdejšího Egyptského království. Jeho otec byl rolník. Bašír se ale rozhodl pro vojenské vzdělání, které získal v Súdánu a v Egyptě. Později sloužil u výsadkového vojska a v roce 1973 se zapojil do války proti Izraeli. Od roku 2004 byl armádním generálem.

V prosinci 2010 byl serverem WikiLeaks, který zveřejňoval uniklou poštu amerických diplomatů, nařčen, že zpronevěřil až devět miliard dolarů (více než 171 miliard korun) ze státních fondů. Peníze prý převedl na zahraniční účty.

Bašírův osobní život není veřejnosti příliš známý. Je podruhé ženatý a údajně nemá děti. Jeho druhá manželka byla vdovou po súdánském válečném hrdinovi, čímž chtěl podle svých slov dát Bašír příklad ostatním vojákům.

Věrný své uniformě

Na veřejnosti většinou vystupuje v armádní uniformě a téměř nikdy neposkytuje rozhovory médiím. Někteří komentátoři označují Bašíra za ne příliš dobrého řečníka, jiní ale varují před jeho podceňováním.

„Hrdost a sebeúcta je pro něho velmi důležitá. Bašír je temperamentní a vznětlivý. Pokud má pocit, že někdo urazil jeho důstojnost, často se uchýlí k agresivním výpadům,“ popsal prezidentovu povahu jeden z analytiků serveru BBC Alex de Waal.

Jeho dlouholeté vedení země je podle de Waala spíše výsledkem vnitřních rozporů mezi rivaly, pro které je Bašír takzvané „menší zlo“ než mnozí jiní oponenti.

Bašír v únoru 2019 vyhlásil roční výjimečný stav a rozpustil vládu, kterou nahradil vojenskými představiteli. Reagoval tak na protesty proti jeho režimu, které v zemi zuřily již od prosince loňského roku. Podle súdánského ministra zahraničí je někdejší prezident nyní zatčen a držen na bezpečném místě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 56 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 2 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 4 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 6 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 7 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 8 hhodinami
Načítání...