Spolkový poslanec Alternativy pro Německo a dvojka kandidátky strany do Evropského parlamentu Petr Bystroň chce ve volební kampani pokračovat. Bystroň to v neděli večer řekl agentuře ČTK.
Bystroň chce v kampani do eurovoleb pokračovat. Navzdory vyšetřování a tlaku vedení AfD
Politik rovněž uvedl, že chce podniknout právní kroky proti policejní prohlídce své poslanecké kanceláře. Bystroň, který je českého původu, čelí podezření, že dostával úplatky od proruské sítě. Poslanec to opakovaně popřel.
„V kampani pokračuju,“ řekl Bystroň v telefonickém rozhovoru. Spolupředsedové pravicově populistické AfD Alice Weidelová a Tino Chrupalla přitom Bystroně vyzvali, aby do objasnění svého případu v kampani nevystupoval.
Ve čtvrtek Spolkový sněm Bystroně zbavil poslanecké imunity. Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) následně prohledal mimo jiné Bystroňovu parlamentní kancelář. Bystroň k tomu ČTK řekl, že chystá právní kroky. „Čekám na právníka, on žaluje ty přestupky u prohlídky,“ uvedl.
Mnichovské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování poslance kvůli prvotnímu podezření z úplatkářství a praní špinavých peněz. Bystroň v rozhovoru se serverem Zeit online označil vyšetřování za politicky motivované. Podle něj bude zastaveno, jakmile bude po volbách.
Pro ČTK Bystroň nedávno řekl, že jde o kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině, a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu.
Co uvádějí média
Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD existuje nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20 tisíc eur (494 tisíc korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam.
Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval. Tento týden uvalila Evropská unie na Voice of Europe sankce.