Bulharské parlamentní volby vyhrála strana expremiéra Borisova. Analytici se obávají růstu moci oligarchů

Vítězem nedělních parlamentních voleb v Bulharsku se se ziskem 24,7 procenta hlasů stala konzervativní koalice kolem strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova. Překvapením je druhé místo Hnutí za práva a svobody (DPS), které zastupuje zájmy bulharských Turků. Hlasovalo pro něj 17,07 procenta voličů.

Výrazné volební ztráty zaznamenala reformistická koalice centristického uskupení Pokračujeme ve změně (PP) někdejšího premiéra Kirila Petkova a pravostředového Demokratického Bulharska (DB). Skončila až na třetím místě s 14,33 procenta hlasů.

Čtvrtá se umístila otevřeně proruská a krajně pravicová strana Obrození se 13,78 procenta hlasů, zatímco umírněně proruská Bulharská socialistická strana (BSP) získala 7,06 procenta. Čtyřprocentní práh vstupu do parlamentu překonaly také s 5,96 procenta populistické uskupení Je takový národ (ITN) a s 4,65 procenta nacionalistická strana Velikost.

Původní koaliční partner vítězné strany GERB míří do opozice

Nedělní hlasování, šesté za poslední tři roky, bylo vyvoláno březnovým rozpadem koalice složené z GERB a PP-DB. Obě uskupení sice pojilo prozápadní směřování, zásadně se však rozcházela v pohledu na reformy a protikorupční opatření.

Reformistický blok PP-DB podle agentury DPA volebně doplatil na vládní spolupráci se stranou GERB, jejíž představitelé čelí řadě obvinění z korupce a kontaktů s mafií, jakož i na neschopnost prosadit v této vládní sestavě potřebné reformy. Spolupředseda DB Christo Ivanov v pondělí složil veškeré parlamentní funkce a vzdal se i poslaneckého mandátu. Petkov oznámil, že jeho strana bude nyní „silnou opozicí“.

Spojení GERB a DPS by mohlo vést k nárůstu vlivu oligarchů

Vítězný Borisov se po volbách k půdorysu budoucí vlády prozatím nevyjádřil. Analytici nicméně před volbami spekulovali o obnovení tradiční koalice GERB a DPS, která by podle nich mohla vést k opětovnému nárůstu vlivu oligarchů v nejchudší zemi Evropské unie.

„Bulharsko nikdy nebylo autokracií, ale má tendenci kolísat mezi dvěma režimy – buď je to oligarchie soupeřících sil, nebo oligarchický kartel,“ komentoval docent katedry politologie Sofijské univerzity Milen Ljubenov pro server Balkan Insight. „Pokud se GERB a Hnutí za práva a svobody dohodnou na vládě, Bulharsko se přikloní k druhé variantě.“

Obě strany ovšem budou potřebovat třetího koaličního partnera, aby v 240členném parlamentu získaly vládní většinu.

Výsledky po sečtení všech volebních okrsků v noci na úterý oznámila bulharská ústřední volební komise. Bulhaři v neděli volili také své zástupce do Evropského parlamentu. I v těchto volbách zvítězil GERB, před koalicí PP-DB, hnutím Obrození a DPS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron, radiace je v normálu

Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Útok vážně poškodil ochranný plášť kolem reaktoru, řekl hlavní inženýr atomové elektrárny Oleksandr Tytarčuk. Radiace je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl dron, jenž kryt zasáhl, ruský. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle ruské státní agentury TASS odmítl.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Konflikt v Kongu eskaluje, povstalci vstoupili do další metropole

Po zdánlivém uklidnění dál eskaluje konflikt v Demokratické republice Kongo. Povstalecká skupina M23 spolu se rwandskou armádou vstoupila do milionového města Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Stalo se tak pár hodin poté, co povstalci ovládli strategicky významné letiště Kavumu. Rebelové minulý týden přitom vyhlásili příměří a odmítli, že by hodlali pochodovat směrem na hlavní město.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Všude hořelo,“ vzpomíná Němka na bombardování Drážďan

V německých Drážďanech si připomněli osmdesáté výročí od spojeneckého bombardování. Právě saská metropole se stala symbolem letecké zkázy druhé světové války. Třídenní americko-britské nálety zápalnými pumami srovnaly se zemí klíčovou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. V troskách zahynulo až pětadvacet tisíc lidí.
před 4 hhodinami

Obávám se ústupu Evropy od nejzákladnějších hodnot, řekl Vance v Mnichově

Mnichovská třídenní bezpečnostní konference, která začala v pátek, by mohla přinést odpovědi na některé otázky spojené s vývojem konfliktů na Ukrajině či na Blízkém východě. Konferenci oficiálně zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, hovořil i americký viceprezident JD Vance nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko zastupuje prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Prahu před osmdesáti lety bombardovaly „létající pevnosti“

Před 80 lety, za druhé světové války, zažila Praha nejničivější bombardování. Stroje, které v Praze bomby shazovaly, byly americké těžké bombardéry B-17, kterým se přezdívalo „létající pevnosti“. Jeden letoun vážil téměř 25 tun. Poháněly ho čtyři speciálně vyrobené motory, díky kterým dokázal létat rychlostí až 460 kilometrů za hodinu. Jedna B-17 dokázala unést téměř osm tun výbušnin. Během druhé světové války jich tyto stroje shodily na nepřátelské území přes 640 tisíc tun.
před 4 hhodinami

Chceme garance, než budeme jednat o konci války, řekl Zelenskyj Vanceovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že jediný Rus, se kterým je nyní ochoten se setkat, je vůdce Vladimir Putin. Musí tomu ale předcházet mírový plán dojednaný s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry. Uvedl to na mnichovské bezpečnostní konferenci. Sdělil také, že Spojené státy podle něj nikdy nepočítaly s Ukrajinou jako členem Severoatlantické aliance, a to ani za bývalé administrativy prezidenta Joea Bidena.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Neposlušný“ Taliban koketuje s Indií a rozsévá násilí v Pákistánu

Pákistán čelí nebývalé vlně teroristických útoků, které si jen loni vyžádaly kolem dvou tisíc obětí. Islámábád se marně snaží uplatnit svou páku na Taliban, jehož návrat k moci v Afghánistánu v roce 2021 podporoval. Nový režim v Kábulu ignoruje výzvy k zásahu proti spřátelené pákistánské odnoži Talibanu, odpovědné za mnoho útoků, a místo toho k nelibosti Pákistánu otepluje vztahy s jeho největším rivalem – Indií.
před 10 hhodinami

Česko je třetí nejohroženější kyberpodvody, varuje bezpečnostní firma

Česko je zemí se třetím nejvyšším rizikem kybernetického podvodu na světě. Vyšší je jen na Slovensku a ve Vietnamu, uvedla ve své zprávě za loňské poslední čtvrtletí bezpečnostní firma Gen Digital, pod kterou patří značky Avast, AVG nebo Norton. Častým typem incidentů jsou podvody na seznamkách, u nichž jsou Česko i Slovensko v první desítce nejohroženějších zemí. Útoky s použitím takzvaného sociálního inženýrství pak tvořily 86 procent všech zablokovaných hrozeb, dodal Gen Digital.
před 12 hhodinami
Načítání...