Vítězem nedělních parlamentních voleb v Bulharsku se se ziskem 24,7 procenta hlasů stala konzervativní koalice kolem strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova. Překvapením je druhé místo Hnutí za práva a svobody (DPS), které zastupuje zájmy bulharských Turků. Hlasovalo pro něj 17,07 procenta voličů.
Bulharské parlamentní volby vyhrála strana expremiéra Borisova. Analytici se obávají růstu moci oligarchů
Výrazné volební ztráty zaznamenala reformistická koalice centristického uskupení Pokračujeme ve změně (PP) někdejšího premiéra Kirila Petkova a pravostředového Demokratického Bulharska (DB). Skončila až na třetím místě s 14,33 procenta hlasů.
Čtvrtá se umístila otevřeně proruská a krajně pravicová strana Obrození se 13,78 procenta hlasů, zatímco umírněně proruská Bulharská socialistická strana (BSP) získala 7,06 procenta. Čtyřprocentní práh vstupu do parlamentu překonaly také s 5,96 procenta populistické uskupení Je takový národ (ITN) a s 4,65 procenta nacionalistická strana Velikost.
Původní koaliční partner vítězné strany GERB míří do opozice
Nedělní hlasování, šesté za poslední tři roky, bylo vyvoláno březnovým rozpadem koalice složené z GERB a PP-DB. Obě uskupení sice pojilo prozápadní směřování, zásadně se však rozcházela v pohledu na reformy a protikorupční opatření.
Reformistický blok PP-DB podle agentury DPA volebně doplatil na vládní spolupráci se stranou GERB, jejíž představitelé čelí řadě obvinění z korupce a kontaktů s mafií, jakož i na neschopnost prosadit v této vládní sestavě potřebné reformy. Spolupředseda DB Christo Ivanov v pondělí složil veškeré parlamentní funkce a vzdal se i poslaneckého mandátu. Petkov oznámil, že jeho strana bude nyní „silnou opozicí“.
Spojení GERB a DPS by mohlo vést k nárůstu vlivu oligarchů
Vítězný Borisov se po volbách k půdorysu budoucí vlády prozatím nevyjádřil. Analytici nicméně před volbami spekulovali o obnovení tradiční koalice GERB a DPS, která by podle nich mohla vést k opětovnému nárůstu vlivu oligarchů v nejchudší zemi Evropské unie.
„Bulharsko nikdy nebylo autokracií, ale má tendenci kolísat mezi dvěma režimy – buď je to oligarchie soupeřících sil, nebo oligarchický kartel,“ komentoval docent katedry politologie Sofijské univerzity Milen Ljubenov pro server Balkan Insight. „Pokud se GERB a Hnutí za práva a svobody dohodnou na vládě, Bulharsko se přikloní k druhé variantě.“
Obě strany ovšem budou potřebovat třetího koaličního partnera, aby v 240členném parlamentu získaly vládní většinu.
Výsledky po sečtení všech volebních okrsků v noci na úterý oznámila bulharská ústřední volební komise. Bulhaři v neděli volili také své zástupce do Evropského parlamentu. I v těchto volbách zvítězil GERB, před koalicí PP-DB, hnutím Obrození a DPS.