Britský tisk: Ve Westminsteru začíná hra o čísla, Johnson podstupuje zběsilých 24 hodin

Premiér Boris Johnson nemá vyhráno, upozorňují britská média. I když se mu podařilo s vyjednavači EU dosáhnout změn v brexitové dohodě, v parlamentu bude v sobotu při jejím schvalování čelit přesile. Aritmetika v Dolní sněmovně je pro premiéra znepokojivá, proto se v Londýně naplno roztočila hra o získání dostatečného počtu hlasů.

Johnsonova Konzervativní strana má v 650členné Dolní sněmovně 288 křesel. Předseda vlády tedy potřebuje kromě maximální disciplíny svých poslanců také podporu od nezávislých zákonodárců a členů opozičních stran.

Situaci mu komplikuje odpor severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která donedávna svými deseti hlasy zajišťovala konzervativcům většinu. Unionisté ale oznámili, že budou hlasovat i proti upravené brexitové dohodě. 

The Times: „Na obzoru je poslední překážka“

„Johnson získal dohodu, na obzoru je poslední překážka,“ napsal deník The Times. Podotkl, že Johnsona po návratu z bruselského summitu EU čeká „zběsilých 24 hodin“, během nichž se pro dohodu o podmínkách odchodu Británie z evropského bloku bude snažit získat podporu poslanců.

„Johnson získal dohodu, teď začíná hra o čísla,“ konstatoval deník The Guardian. Připomněl, že Johnson věří, že poslanci dohodu schválí, ačkoli úmluvu již dopředu odmítli jeho spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

Podle serveru BBC by se měl nyní Johnson pokusit získat hlasy hlavně mezi třemi skupinami poslanců. Jde o zastánce brexitu z řad konzervativců, kteří ale opakovaně hlasovali proti dohodě Theresy Mayové, dále o 23 nyní nezařazených, ale dříve konzervativních poslanců, z nichž 21 premiér vyloučil z klubu, když hlasovali spolu s opozicí pro zablokování brexitu bez dohody. Podporu by mohl podle BBC najít i u labouristických poslanců, ktěří jsou pro brexitovou dohodu, ale mají obavu o ochranu pracovníků a životního prostředí.

Johnsona čeká další brexitová bitva v parlamentu (zdroj: ČT24)

The Daily Telegraph avizuje, že ministerský předseda dá před hlasováním zákonodárcům ultimátum: „Buď má dohoda, nebo žádná dohoda.“ Zopakuje zároveň, že nelze počítat s dalším odkladem brexitu.

Probrexitový list, který podporuje vládu, také píše, že Johnson „čelí spiknutí poslanců, kteří by chtěli v EU zůstat, a to jak z řad opozičních zákonodárců, tak rebelů z Konzervativní strany“. Tato aliance se bude podle listu snažit schválení dohody podmínit druhým brexitovým referendem.

Některé listy, jako například bulvární Daily Mail, poslance vyzývají, aby dojednaný dokument nezablokovali. „Boris Johnson navzdory všemu získal novou brexitovou dohodu, ale zítra (v sobotu) ji naše nezodpovědná politická třída možná zhatí,“ napsal list. „(Johnson) splnil svou povinnost, teď je řada na poslancích,“ dodal. Dolní sněmovna předchozí verze brexitové dohody třikrát odmítla.

Také další bulvární noviny The Sun na váhající zákonodárce apelují, aby se „probudili“ a pro dohodu hlasovali. Označují ji za „notně vylepšenou“ a nesrovnatelně lepší než byla dohoda předkládaná Johnsonovou předchůdkyní Theresou Mayovou.

Pokud Johnson před poslanci neobstojí, musí požádat o odklad

Pokud členové Dolní sněmovny dohodu zamítnou, nebo pokud nepodpoří odchod z evropského bloku bez dohody, musí Johnson podle zákona schváleného v září požádat Brusel kvůli dalším jednáním o odklad brexitu do 31. ledna 2020. Odklad není automatický, souhlasit by s ním musely všechny ostatní země evropského bloku.

Z pátečních výsledků bleskového průzkumu agentury YouGov vyplývá, že schválení nové brexitové dohody si přeje 41 procent Britů, opačný názor vyjádřilo 24 procent respondentů. Podmínky brexitu dojednané premiérem Johnsonem měly dvoutřetinovou podporu u dotázaných, kteří v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovali pro odchod Británie z EU.