Ochránci přírody se u břehu australského ostrova Tasmánie snaží zachránit životy obřího hejna velryb, které čítá zhruba tři sta kytovců. Velryby uvázly v mělkých pobřežních vodách a zhruba třetina už uhynula. Záchranáři se je teď snaží dostat na volné moře. K unikátní záchranné operaci se přidali i tamní policisté a místní rybáři.
Australští záchranáři se snaží pomoci stovkám uvázlých velryb. Šanci mají jenom několik dní
Záchranáři musí jednat velmi rychle, odborníci odhadují, že pokud přežije stovka velryb, bude to velký úspěch. Práci však komplikuje zima, časté střídání přílivu s odlivem a také rozměry mořských savců. Kulohlavci měří až sedm metrů, jejich hmotnost je čtyři a půl tuny.
Ti, kteří se na záchraně velryb podílí, tvrdí, že už se museli smířit s tím, že spoustu velryb zachránit nedokážou. Za vítězství považují každého jedince, kterého se podaří vrátit do volného moře. Několika kytovcům už pomohli, a to hlavně díky asistenci rybářů a jejich lodí.
Záchranu může komplikovat nářek uvázlého stáda
Vyproštění jedné velryby zabere i několik hodin. Záchranáři musejí pod několikatunovým zvířetem napnout řemen a utáhnout smyčku, kterou je pak potřeba připevnit za jedno z rybářských plavidel. Vyhráno však definitivně nemají ani ve chvíli, kdy se velryba ocitne v hlubších vodách. Někteří jedinci mají tendenci vracet se za ostatními uvázlými velrybami, jakmile uslyší jejich nářek.
Zhruba 160 savců, kteří jsou v mělkých vodách poblíž přístavu Mekvarie, má šanci na přežití zhruba do soboty. Poté by měla hladina klesnout ještě níž, což může být pro velryby smrtelné.