Atentát stupňuje napětí v bouřlivé předvolební atmosféře, píší média

V reakci na střelbu na bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa americká média hovoří o nejnovějším strašlivém důkazu vzestupu násilí v politice, největším šoku pro tamní veřejnost za poslední roky či prvním atentátu na prezidenta nebo exprezidenta USA za poslední čtyři dekády. Média soudí, že útok dál stupňuje napětí v už tak bouřlivém předvolebním období.

„Střelba mířící proti bývalému a potenciálně budoucímu prezidentovi posílila pocit, který zažívají mnozí Američané, že letošní prezidentské volby se řití k ošklivému konci,“ napsal list The Wall Street Journal (WSJ).

„Poprvé po více než čtyřech dekádách byl při atentátu zraněn muž, který byl zvolen prezidentem Spojených států,“ uvedl deník The New York Times (NYT) v odkaze na útok na tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana v roce 1981. „Exploze politického násilí přišla v obzvláště nevyzpytatelném momentě v amerických dějinách a nalila další olej do už tak bouřlivé kampaně,“ pokračuje list.

Server Politico hovoří o novém důkazu, že v americké politice přibylo výhrůžek a násilí. „Již tak rozbouřená a polarizovaná země se, zdá se, připravuje na vzájemné obviňování,“ uvádí článek. O riziku dalšího prohlubování politických příkopů píše také agentura Reuters.

Americký tisk v analýzách připomíná další případy politického násilí z posledních let v čele s útokem Trumpových stoupenců na sídlo Kongresu 6. ledna 2021. Zmiňuje také předloňské napadení manžela tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové nebo střelbu na baseballovém utkání republikánských kongresmanů v roce 2017.

„Teď se Amerika musí vypořádat se zjištěním, že politické násilí zasáhlo v momentě, kdy se země blíží k rozhodnutí o budoucím prezidentovi,“ píše WSJ.

Odsouzení útoku

Útok na Trumpa odsoudili státníci z celého světa a učinili tak i kolektivy komentátorů deníků NYTWSJ a The Washington Post (WP). „Političtí lídři na obou stranách a Američané jako jednotlivci i společně teď mají povinnost odolat příklonu k dalšímu násilí a ke druhu extremistického vyjadřování, které jej pohání... Násilí se jako nákaza šíří americkým politickým životem a mění jeho kurz,“ uvádí editoriální rada NYT.

O nárůstu nevraživosti v politice píší také komentátoři deníku WSJ, kteří rovněž vyzývají demokraty i republikány ke „změně chování a rétoriky“. Podle nich může sobotní atentát ještě více rozdmýchat nenávist a spirálu násilí. „Pokud tomu tak bude, Bůh nám pomáhej. Nebo to může být moment vykoupení, který povede k reflexi a politické debatě, která je tvrdá, ale nikoli apokalyptická,“ pokračuje komentář.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 3 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 9 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 13 hhodinami
Načítání...