„Ať nám odminují aspoň pole na zeleninu“. Rozbořená ukrajinská vesnice čeká na pyrotechniky

3 minuty
Události: Zaminovaná vesnice
Zdroj: ČT24

Ve vesnici na východě Ukrajiny žilo před válkou na 850 lidí. Loni v ní ale pět týdnů probíhaly krvavé boje. Z celé vesnice nezůstal ušetřen jediný dům. Poničený je i památník rudoarmějcům, kteří z oblasti před osmdesáti lety vyhnali nacisty.

V místech, kudy prošla fronta, je obrovské množství nevybuchlé munice i na nenápadných místech. Pyrotechnici odhadují, že odminování oblasti bude trvat desítky let, přesto se sem vracejí první rodiny. Jen paní Tamila s manželem ale pravidelně zůstávají i přes noc. Ostatní se vracejí do pronajatých bytů v blízkém Izjumu.

Tamila s manželem sami vesnici odminovávají. „Chceme žít alespoň trochu jako dřív. Nikdo jiný se o nás nepostará,“ říká žena. Před válkou měli velké hospodářství. Nezůstalo z něj nic. Krávu s teletem našli v troskách vesnice. V jejich ulici jsou v trávě nejméně dvě protitankové miny.

Na poli za křižovatkou leží už rok ostatky mrtvého ruského vojáka. „Vůbec nevím, o koho jde. Jen jsme tady našli tělo,“ prohlašuje majitel louky Ruslan. Hlava leží deset metrů od těla. Vše je uprostřed minového pole, tudíž vyzvednout a pohřbít mrtvého je příliš nebezpečné. Nevybuchlé munice je všude tolik, že se pyrotechnici do čištění vesnice vůbec nepustili, což paní Tamilu dohání k slzám.

Kráter po ruské pumě

„Žádáme, aby nám odminovali alespoň zahrady, ať si můžeme vypěstovat zeleninu. Nic víc nechceme. Teď nepotřebujeme celá pole. To nemá smysl. Máme šest hektarů, ale ty počkají po konci války. Jestli se ho dožijeme,“ říká Tamila.

Nedaleko domu jsou poházené vedle obřího kráteru reaktivní granáty, pěchotní miny a řízené protitankové střely. Ukrajinská armáda tu měla základnu, kterou zasáhlo ruské letectvo. „Zemřelo tady mnoho našich mužů. A právě sem dopadla ruská letecká puma. Šlo o jednu z nejsilnějších, jaké vůbec byly proti Ukrajině použity,“ popisuje ukrajinský voják Vasil.

Kvůli všudypřítomnému nebezpečí se objevily návrhy na odkoupení pozemků a uzavření území o ploše desítek čtverečních kilometrů. Paní Tamile se to ale nelíbí. Svoji půdu nechce opustit za žádnou cenu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 2 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 4 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 4 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 4 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...