Představitelé Ligy arabských států na úterním mimořádném summitu v Káhiře schválili egyptský plán obnovy Pásma Gazy. Má jít o realistickou alternativu návrhu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce přesídlit Palestince z Pásma Gazy do okolních arabských států a proměnit území v „Riviéru Blízkého východu".
Arabské státy schválily vlastní plán pro Gazu
Egyptský plán má umožnit Palestincům zůstat ve své vlasti, přičemž oblast by spravovala nezávislá komise palestinských odborníků. Obnova Pásma Gazy zničeného válkou má podle plánu stát 53 miliard dolarů (více než 1,2 bilionu korun). První fáze by trvala do roku 2027, druhá fáze do roku 2030, píše agentura AFP.
Palestinské teroristické hnutí Hamás schválený egyptský plán uvítalo. Podle izraelského ministerstva zahraničí však dokument neřeší realitu, která nastala po teroristickém útoku z předloňského 7. října.
Abbás slíbil volby v letošním roce
Pásmo Gazy má podle plánu spravovat nezávislá komise palestinských odborníků, nikoliv hnutí Hamás, které tam vládne od roku 2007. Egyptské ministerstvo zahraničí v úterý večer oznámilo, že členové komise byli již vybráni. Komise bude oblast řídit, až správu převezme Palestinská autonomie. Její prezident Mahmúd Abbás v úterý slíbil konání dlouho odkládaných prezidentských a parlamentních voleb v letošním roce, pokud to okolnosti dovolí.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v úvodu summitu ujistil, že Palestinci zůstanou ve své zemi. „Lidstvo ztratilo v Gaze svou mravnost. Lidé v Gaze, kteří přišli o své milované, ti, kteří ovdověli, osiřeli, k vám vzhlíží, abyste obnovili naději a poslední a trvalý mír,“ řekl Sísí zástupcům arabských států.
Vládce Bahrajnu Hamad bin Ísá Ál Chalífa odmítl „jakékoli pokusy o zakládání nelegálních osad nebo násilné přesuny palestinského lidu“. „Chválíme iniciativu navrženou Egyptem ohledně Pásma Gazy, která nám pomůže upevnit naše bratrská pouta a schopnost postavit se našim společným výzvám,“ soudí panovník, kterého citovala al-Džazíra. Nedobrovolný přesun Palestinců odmítl také jordánský král Abdalláh II.
Generální tajemník OSN António Guterres pak na summitu prohlásil, že je třeba jasný politický rámec, který položí základy pro obnovu, rekonstrukci a trvalou stabilitu Gazy. OSN podle něj podporuje Araby vedenou iniciativu mobilizovat podporu pro obnovu enklávy a organizace je připravena v tomto úsilí plně spolupracovat.
Statisíce nových bytů během pěti let
Egyptský plán o 112 stranách obsahuje mapy ukazující pomocí umělé inteligence budoucí Gazu s novými sídlišti, zahradami a komunitními centry, píše Reuters. Plán počítá i s komerčním přístavem, technologickým centrem a hotely na pláži.
Káhira počítá s celkem pětiletou rekonstrukcí palestinské enklávy, která se odehraje ve dvou hlavních fázích. Těm bude předcházet půlroční období, během něhož dojde k odstranění trosek a vybudování dočasného ubytování. První fáze by pak měla trvat dva roky, během nichž bude vybudováno na dvě stě tisíc bytových jednotek. Druhá fáze na 2,5 roku povede k výstavbě dalších dvou set tisíc bytů a také letiště.
Role Evropy bude stěžejní, a to především v ekonomické části obnovy, uvedl o víkendu k plánu egyptský ministr zahraničí Badr Abdal Áttí.
Správní komise a volby
Arabské země v úterý na summitu také podpoří palestinské úsilí o vytvoření správní komise pro záležitosti Gazy. Ta by se skládala z kompetentních expertů pocházejících z enklávy a fungoval by v přechodném období.
Egyptský plán dále předpokládá uspořádání voleb na všech palestinských územích do jednoho roku, pokud to situace dovolí. Parlamentní volby se na palestinských územích konaly naposledy v roce 2006 a těsně je vyhrálo teroristické hnutí Hamás.
To v úterý vyzvalo účastníky summitu v Káhiře, aby zabránili přesídlení Palestinců z Gazy. „Těšíme se na účinnou arabskou roli, která ukončí humanitární tragédii způsobenou okupací v Pásmu Gazy... a zmaří plány (izraelské) okupace na vysídlení (Palestinců),“ stojí v prohlášení teroristické skupiny podle serveru The New Arab.
Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se schůzky v egyptské metropoli neúčastní. Místo toho delegaci vede ministr zahraničí Faisal bin Farhán, oznámila saúdská tisková agentura. Na summit naopak dorazil prozatímní syrský prezident Ahmad Šará, lídr islamistů, kteří před pár měsíci stáli za pádem režimu Bašára Asada.
Schůzky se účastní i lídr Palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Na summitu prohlásil, že výzva k přesunu obyvatel Gazy je „kategoricky odmítnuta“ a dodal, že je připraven uspořádat prezidentské a parlamentní volby, pokud to okolnosti dovolí.
Arabská kritika Trumpa
Arabský plán je alternativou k představám amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž rozzuřil arabský svět. Trump počítá s převzetím enklávy Spojenými státy a vystěhováním dvou milionů Palestinců do okolních zemí. Šéf Bílého domu by pak z Gazy chtěl vytvořit „riviéru Blízkého východu“.
Trump čelil minulý týden znovu kritice poté, co zveřejnil video vygenerované umělou inteligencí, na němž ukazuje potenciální budoucnost Gazy, která se točí především kolem něj samotného, napsal zpravodajský server Huffington Post.
Klip zobrazuje moderní pobřeží lemované promenádami, výškovými budovami či pableskujícími plážemi a detaily jako vousaté břišní tanečnice, dítě držící zlatý balonek v podobě Trumpovy tváře a obří zlatou sochu samotného Trumpa. Lidé tančí v dešti dolarových bankovek a muž podobný Elonu Muskovi si vychutnává místní jídlo.
Konec klidu zbraní
V sobotu v Pásmu Gazy po 42 dnech skončila první fáze příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, aniž by byla dohodnuta fáze druhá.
Dohoda měla kromě ukončení bojů a propuštění rukojmí výměnou za palestinské vězně držené v izraelských věznicích zajistit stažení izraelské armády, návrat palestinských obyvatel a výrazné zvýšení přísunu humanitární pomoci. Izrael v neděli oznámil, že přísun této pomoci pozastaví, přičemž to odůvodnil odmítnutím Hamásu přistoupit na prodloužení první fáze klidu zbraní.
Válku rozpoutal 7. října 2023 krvavý útok Hamásu a jeho spojenců na jih židovského státu, kde teroristé pozabíjeli na dvanáct set lidí, většinou civilistů, a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Při odvetné ofenzivě izraelské armády podle úřadů v Pásmu Gazy spravovaných Hamásem zahynulo či se pohřešuje v sutinách na 62 tisíc osob. Čísla však nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.
Načítání...