Americká sněmovna na poslední chvíli hledá nový plán financování vlády

Události: Hrozba ochromení federálních úřadů v USA (zdroj: ČT24)

Vedení Republikánské strany v americké Sněmovně reprezentantů chce do konce dne předložit k hlasování nový návrh pokrývající výdaje federální vlády, které bez přijetí rozpočtového opatření již za několik hodin hrozí výpadek financí. Oznámil to předseda sněmovny Mike Johnson.

Republikáni na poslední chvíli připravovali již druhý alternativní plán poté, co nastupující republikánský prezident Donald Trump a jeho spojenec Elon Musk pohřbili dřívější kompromisní plán dojednaný s Demokratickou stranou.

Podle informací amerických médií nový návrh nezahrnuje Trumpův požadavek, aby Kongres současně se zajištěním krátkodobého financování státu navýšil dluhový strop USA. Vedle prodloužení platnosti dřívějšího rozpočtu do poloviny března zřejmě počítá také s vyčleněním mimořádné podpory pro oběti živelních pohrom a s prodloužením programů na pomoc zemědělcům. Těsná republikánská většina pro urychlené schválení plánu ve sněmovně potřebuje podporu Demokratické strany, jejíž stanovisko nebylo ihned jasné.

„Vládní shutdown nebude,“ prohlásil Johnson s odvoláním na hrozící omezení chodu vlády. S novináři mluvil po dlouhém jednání republikánů za zavřenými dveřmi, přičemž podrobnosti o novém plánu své strany okamžitě nesdělil. „Mám ještě jeden malý detail, který je třeba dotáhnout, ale měli bychom tady brzo hlasovat,“ citoval jej deník The Washington Post.

V Kongresu tak pokračuje chaotický vývoj, který přivádí americkou vládu na pokraj takzvaného shutdownu neboli narušení chodu federálních agentur kvůli absenci financí na jejich provoz. Peníze bez přijetí nového rozpočtového opatření dojdou koncem pátku, nicméně výpadek by se v praxi naplno projevil až po víkendu.

Původní kompromisní výdajový balík neprošel

Vyjednavači republikánů a demokratů se nejdříve dohodli na kompromisním výdajovém balíku, který zahrnoval zachování vládních financí na stávající úrovni do 14. března. Když ale v úterý finální návrh s řadou nesouvisejících bodů představili, zvedla se v republikánském táboře vlna odporu, kterou vedl Trumpův klíčový spojenec Musk. Nakonec se přidal i sám znovuzvolený exprezident, který jednání dál vykolejil požadavkem, aby kongresmani zakročili také proti stropu na zadlužení státu, kterým by se jinak musel zabývat zkraje svého mandátu.

Nový postup nyní připravují republikánští zákonodárci v čele s předsedou sněmovny Mikem Johnsonem. Jak by se k případné sérii samostatných návrhů postavili demokraté, není zatím jasné. Ve čtvrtek večer demokraté nepodpořili první alternativní plán republikánů, který tříměsíční prodloužení rozpočtového provizoria spojoval i s novým pozastavením dluhového stropu.

Johnson přitom v těsně rozdělené sněmovně velmi pravděpodobně bude potřebovat i podporu demokratů, podobně jako v předchozích kolech rozpočtových tahanic. Jakýkoli návrh by pak musel projít demokraty kontrolovaným Senátem a získat podpis prezidenta Joea Bidena.

Uvolňování peněz na chod vlády až na poslední chvíli není v posledních letech v Kongresu ničím výjimečným.

Americké vládě tak hrozí první uzavírka od přelomu let 2018 a 2019, kdy spor tehdejšího prezidenta Trumpa se zákonodárci způsobil rekordní, více než měsíční shutdown. V praxi tento scénář znamená omezení provozu federálních agentur pouze na „životně důležité“ procesy, přičemž zbytek pracovní síly dostává nucenou dovolenou.

Zároveň se pozastavuje vyplácení mezd více než dvěma milionům federálních zaměstnanců od úředníků přes správce národních parků až po vojáky. Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě už varoval, že cestující na letištích se během rušného vánočního období mohou potýkat s dlouhými frontami.

Načítání...