Africký národní kongres ztratil po třiceti letech většinu v parlamentu v JAR

Africký národní kongres (ANC) ve středečních volbách v Jihoafrické republice po třech desetiletích u moci přišel o parlamentní většinu, oznámila v neděli volební komise. Generální sekretář ANC Fikile Mbalula oznámil, že strana bude jednat se všemi, aby zajistila Jihoafrické republice stabilní koalici. Africký národní kongres získal v parlamentu 159 ze 400 křesel, informovala BBC.

„Byly to nejtěžší volby v našich dějinách,“ prohlásil předseda volební komise Mosotho Moepya. „Byly svobodné a spravedlivé,“ dodal. Zároveň středeční parlamentní volby označil za „klíčový okamžik v jihoafrické historii“. Poprvé po 30 letech totiž ztratila absolutní většinu v parlamentu původní strana Nelsona Mandely Africký národní kongres.

„Nemáme důvod k oslavám,“ uvedl generální tajemník ANC Mbalula na nedělní tiskové konferenci. Po sečtení 99,95 procenta hlasů dosáhl ANC podle volební komise zisku 40,18 procenta, což představuje ztrátu přibližně 17 procentních bodů ve srovnání s posledními parlamentními volbami v roce 2019.

„Výsledky vysílají jasný signál,“ míní Mbalula. „Chceme ujistit obyvatele Jihoafrické republiky, že je vyslyšíme. Slyšíme jejich obavy, frustraci a nespokojenost,“ ujistil.

Budou koaliční rozhovory

Africký národní kongres, který i přes vysoké volební ztráty získal nejvíce hlasů a bude moct obsadit 159 křesel ze 400, chce podle Mbaluly nyní sestavit stabilní a efektivní vládu, která prosadí zásadní ekonomické a sociální reformy. Strana povede v příštích dnech koaliční rozhovory s dalšími stranami.

Volební komise informovala, že stranou s druhým nejvyšším počtem křesel je opoziční Demokratické spojenectví (DA) s 87 mandáty. Třetí nejsilnější stranou se stala nově založená radikální formace Kopí národa (uMkhonto we Sizwe, MK; má stejný název jako někdejší ozbrojená složka ANC, která působila v letech 1961 až 1994) s počtem 58 křesel.

Strany se musí dohodnout na podobě koalice během příštích čtrnácti dnů, píše agentura Reuters.

Mbalula také prohlásil, že ANC nepodlehne tlaku ostatních stran, aby současný prezident Cyril Ramaphosa odstoupil. Právě on byl někdejším hlavním vyjednavačem Nelsona Mandely o ukončení apartheidu.

Řada předvolebních odhadů a médií upozorňovala, že by ANC mohl přijít o parlamentní většinu, přičemž poukazovala na pokles podpory, který strana zaznamenala v posledních letech.

Přestože je Jihoafrická republika považována za ekonomicky nejvyspělejší africkou zemi, potýká se s velkými nerovnostmi. Podle Světové banky dosahuje v JAR míra nezaměstnanosti 32 procent, což je nejvíce na světě, a více než polovina Jihoafričanů žije v chudobě. Miliony obyvatel z řad chudé černošské většiny mají podle agentury AP pocit, že ANC tři desítky let od konce apartheidu, který brutálně utlačoval černochy ve prospěch bílé menšiny, dostatečně nezlepšily jejich život.