Před pár dny skončil meteorologický podzim. Na území České republiky byl především suchý. Spadlo jen 58 procent dlouhodobého průměru srážek za období 1981-2010. Z teplotního hlediska byl podzim poněkud teplejší, ale jen lehce (asi o šest desetin stupně) se vzdálil od dlouhodobého normálu.
Bilance letošního podzimu: Žádný tropický den, nečekané bouřky a opožděné sněžení
Ze všech tří měsíců bylo výrazně teplejší září, které se s průměrnou teplotou 14,1 stupňů Celsia skončilo o 1,3 stupňů teplejší vůči dlouhodobému průměru, říjen byl o desetinu chladnější a listopad o sedm desetin teplejší.
Srážkově dopadlo relativně nejhůř září, kdy spadlo 40 procent normálu (23 milimetrů), v říjnu to bylo 19 milimetrů (což je 44 procent normálu). V listopadu se situace poněkud zlepšila, měsíční úhrn 44 milimetrů představuje 90 procent dlouhodobého průměru. Před zimou je ale suchý podzim poměrně nepříjemnou zprávou.
Neobvyklé bouřky
Výše uvedené hodnoty jsou průměry za celé území České republiky. V jednotlivých měsících panovaly vůči těmto průměrům napříč územím samozřejmě větší i menší rozdíly; například v říjnu meteorologové registrovali pás s vyššími srážkami táhnoucí se z Kolínska na sever – za tuto „anomálii“ mohly především četné bouřky a silný déšť, které se zde objevily 5. 10. v souvislosti se zvlněnou studenou frontou.
Na začátek října šlo o neobvykle četné a srážkově intenzivní bouřky. V listopadu byly nadprůměrné srážky v části Moravy a v západní polovině Čech, zatímco méně jich spadlo hlavně ve východních Čechách. Z hlediska rozdílů teplot stojí za zmínku říjen, který byl v jihozápadní polovině Čech citelně chladnější než na severovýchodě a východě Česka. A v listopadu bylo poměrně chladno na Českokrumlovsku a východní Šumavě.
Ani jeden tropický den
I přes to, že letošní září bylo výrazně teplejší, nepřineslo ani jeden tropický den, nejvyšší teplota letošního podzimu činila totiž 29,3 stupňů Celsia, a zaznamenali ji 10. září v Plzni, Mikulce. Pro zajímavost, dosud nejvyšší teplota podzimu byla naměřena na konci „superléta“ 2005, kdy 1. září v Javorníku maximum dosáhlo 37,4 stupňů Celsia.
Poměrně brzy přišly první silnější ranní mrazy, a to v noci na 1. října – přízemní minima tehdy klesla až na minus 8 stupňů, což místy poškodilo vegetaci, zejména zeleninu. A nejnižší teplotu za celý podzim naměřili na Šumavských pláních na Březníku, kde 29. listopadu kleslo minimum až k minus 14,7 stupňů Celsia.
Listopad ale umí i podstatně nižší teploty, na Rokytské slati bylo 25. 11. 2010 až 25,4 stupně pod nulou. Celkově se letošní podzim jako celek vyznačoval poměrně malým kolísáním teplot a chybějícím výskytem výraznějších extrémů.
Opožděné sněžení
Velmi stabilní z pohledu odchylek od dlouhodobého průměru teploty bylo zejména období od 21. října do 18. listopadu – pro české území je přitom mnohem typičtější výraznější kolísání teplot v rámci několika dnů, kdy se střídají studené a teplé vzduchové hmoty.
První sněžení letos na podzim přišlo poměrně pozdě – na horách napadl sníh 13. října, nicméně záhy roztál. Další porce sněhu dorazila až 4. a 5. listopadu, opět se ale týkala pouze hor.
První výraznější sněžení v nížinách přišlo s asi dvoutýdenním zpožděním oproti Martinovi, a to v pátek 26. listopadu. Další nadílka následovala v neděli 28. 11. V obou případech napadlo víc sněhu ve východní polovině Česka, kde zkomplikoval dopravu i v nížinách. Díky četnějšímu sněžení na horách ve druhé polovině listopadu jsme ale do lyžařské sezóny 2021/2022 vkročili s nadprůměrným množstvím sněhu, kterému následně pomohlo i sněžení začátkem prosince.
Rekordy na Britských ostrovech
Taky z celoevropského pohledu se letošní podzim blíží dlouhodobému průměru, což je v poměrně ostrém kontrastu s loňským rokem, kdy Evropa zažila nejteplejší podzim od roku 1979. Výrazně tepleji měli na Britských ostrovech a taky v jižní Skandinávii včetně Dánska. V Severním Irsku se stal letošní podzim dokonce nejteplejším v historii měření, pro celé území Velké Británie šlo o druhý nejteplejší podzim.
Naopak chladnější podzim měli v severním Španělsku, kde v listopadu zaznamenali opakované vpády studeného vzduchu od severu doprovázené vydatným sněžením v horských oblastech, a taky v částech jihovýchodní Evropy včetně Černomoří. Celosvětově pak podle předběžných údajů byl letošní podzim teplotně nadprůměrný a to navzdory zchlazujícímu efektu jevu La Niña.