Laboratoř robotických systémů se ve středu otevřela studentům Fakulty aplikované informatiky (FAI) Univerzity Tomáše Bati. Její vybudování stálo téměř 34 milionů korun. Fungovat bude jako univerzální prostředí pro získání znalostí a dovedností ve vrcholové oblasti průmyslové automatizace. O absolventy s takovým vzděláním je na trhu práce čím dál větší zájem.
Jako v továrně. Studenti Univerzity Tomáši Bati se učí pracovat s výrobními roboty
Roboty, kterými je vybavená laboratoř ve Zlíně, jsou součástí továrních výrobních linek. „V některých případech jsou zcela automatizovány, takovým příkladem jsou výrobní linky automobilů, zejména svařovny a lakýrnické práce jsou tímto způsobem řešeny, kdy lidé se vyskytují jen v pozici seřizovačů a údržbářů vysoce výkonné techniky,“ řekl proděkan FAI Vladimír Vašek.
Laboratoř budou využívat studenti oboru Inteligentní systémy s roboty, který je podle Vaška zaměřený hlavně na to, aby absolventi uměli používat technické vybavení. „Z toho důvodu jsou v naší lince osazeny všechny základní typy těchto zařízení, tedy robotů, od těch relativně jednodušších přes šestiosé a dále přes kolaborativní roboty, které umožňují přímou spolupráci s člověkem. Jsou schopny v případě kolize se vypnout a člověku neublížit,“ uvedl Vašek.
V laboratoři je také mobilní, takzvaně servisní robot. „Umí nezávisle přenášet materiálový tok z jednoho místa na druhé, volně se pohybuje v prostoru a je schopen řešit všechny překážky, které mu přijdou do cesty, do nikoho nevrazí, umí ho obejít a dojede na místo určení,“ popsal Vašek.
Studenti se budou učit programování strojů, na konci studia by měli být schopni například vyřešit uspořádání na konkrétním pracovišti. Uplatnitelnost absolventů v praxi je podle Vaška velká, firmy o ně mají zájem. Odpovídá tomu také nárůst počtu zájemců o obor, který se letos otevíral čtvrtým rokem. Ucházelo se o něj 109 studentů, přijato jich bylo 59. Fakulta má asi 1400 studentů. Laboratoř budou společně se studenty FAI využívat také studenti Fakulty managementu a ekonomiky.