Zeman se mýlil o Císařských lázních i podruhé, kraji objekt patří už devět let

3 minuty
Zeman se mýlil o Císařských lázních i podruhé, kraji patří už devět let
Zdroj: ČT24

Hned dvakrát se prezident Miloš Zeman zmýlil ve svých vyjádřeních ke stavu Císařských lázní v Karlových Varech. Nejprve pokáral za stav lázní primátora Karlových Varů, přestože objekt patří kraji. O dva dny později zaútočil na novináře s tím, že lázně patří kraji teprve pár týdnů. Podle výpisu z katastru nemovitostí se však kraj stal majitelem téměř před devíti lety, zjistil reportér ČT.

První den prezidentské návštěvy Miloš Zeman veřejně pokáral karlovarského primátora, že se nestará o Císařské lázně. „Chtěl bych poděkovat těm, kdo pečují o hrad Hartenberg, a vynadat těm, kteří se jako primátor Kulhánek nestarají o Císařské lázně,“ prohlásil Zeman.

Podle primátora šlo o ránu pod pás. „Prezident reagoval, tak jak sám říkal, podle informací, které dostal od paní hejtmanky. Já se přiznám, že nebudu pátrat dále. S nadhledem jsem to přešel,“ říká primátor Petr Kulhánek (KOA).

O dva dny později na tiskové konferenci prezident útočil na novináře za to, že špatně informují o vlastnictví Císařských lázní. „Někteří novináři, málo informovaní, tvrdili, že objekt je v majetku krajského úřadu. Je to pravda, ale až od 21. února tohoto roku,“ uvedl Zeman 3. března.

Jenže Císařské lázně patří Karlovarskému kraji už skoro devět let. Dokazuje to výpis z katastru nemovitostí – podle vlastnického listu se kraj stal jejich jediným majitelem 5. srpna 2008.

Kupní smlouva byla uzavřena 4. července 2008
Zdroj: ČT24/Katastr nemovitostí
Kraj se stal majitelem Císařských lázní 5. srpna 2008
Zdroj: ČT24/Katastr nemovitostí

O rok později město a kraj založily zájmové sdružení, které mělo rekonstrukci připravit. Dlouho se mu ale nedařilo získat peníze. Hejtmanka se přímé odpovědi na to, jak prezidenta informovala o vlastnictví lázní, vyhnula. Řekla mu, že kraj ze sdružení vystoupil.

„Zastupitelstvo Karlovarského kraje 23. února rozhodlo, že si převezme závazky sdružení Císařské lázně spolu s objektem, a garantovalo, že tento objekt opraví,“ řekla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO).

Podle primátora už sdružení mělo stavební povolení i hotové výběrové řízení na dodavatele. Kraj ale všechno zrušil a peníze připravené na rekonstrukci z vlastního rozpočtu vyškrtl.

„Kdo mě zná, ví, kolik let a času jsem věnoval přípravě rekonstrukce a hlavně se to dotáhlo až do finále. Na jaře se mohlo začít a nebylo to město, kdo celý proces zastavil,“ uvedl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. „My jsme jasně řekli, že chceme transparentní financování,“ hájí rozhodnutí hejtmanka Vildumetzová.

Oprava národní kulturní památky měla původně stát 500 milionů korun. Kraj měl dát 200 milionů a Karlovy Vary 100 milionů, zbytek přislíbil stát.

Reprezentativní budova podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera se lázeňským hostům otevřela v květnu 1895 a ve své době nabízela nejmodernější provoz v celém Rakousku-Uhersku.

Novorenesanční objekt v jižní části lázeňského centra, který svou pompézní fasádou připomíná spíš budovu opery, nabízel sál pro léčebnou gymnastiku i rašelinové koupele, od vzniku samostatného Československa až do konce 80. let sloužil balneologickým účelům. Po revoluci zde krátce fungovalo kasino, od roku 1994 je ale objekt uzavřený a chátrá.

Císařské lázně
Zdroj: ČT24/kvmuz.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 2 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
včera v 06:00

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025
Načítání...