Žalobce navrhl za restituci Bečvářova statku sedmiletý trest

3 minuty
Události ČT: Žalobce navrhl za restituci Bečvářova statku sedmiletý trest
Zdroj: ČT24

Státní zástupce v úterý navrhl soudu, aby bývalému odbornému referentovi pozemkového úřadu Janu Horákovi uložil sedmiletý trest vězení za to, že v restitučním řízení ve věci takzvaného Bečvářova statku úmyslně označil Emilii Bednářovou a další čtyři lidi za příbuzné Jana Marie Bečváře. Nezákonně jim tak přiřkl náhradní pozemky za nemovitosti, které v Praze vlastnil.

Úředníkovu nadřízenou Evu Benešovou, která rozhodnutí schvalovala, by měl soud podle žalobce poslat na šest let za mříže. Pro jeho předchůdce ve funkci Petra Chmelíka požaduje peněžitý trest. Trojice podle obžaloby způsobila státu škodu téměř 1,4 miliardy korun. Všichni vinu odmítají.

V kauze jde například o lukrativní plochy v Uhříněvsi nebo u městského okruhu. Stát je stejně jako desetitisíce metrů čtverečních v Praze vydal restituentům. Žalobce za to chce poslat dva ze tří obžalovaných úředníků pozemkového úřadu do vězení.

Vydané pozemky měly být náhradou za původní majetek statkáře Jana Bečváře. Podle obžaloby ale restituenti nebyli ve skutečnosti jeho potomky. Úředníci se u soudu hájili, že se jenom spletli.

„My jsme všichni slušní lidi, nejsme žádní gauneři a ani spiklenci. Já jsem restituenty v životě neviděl, neviděl jsem toho právníka. Nemám s nikým žádné spojení. Jaký organizovaný zločin, prosím vás,“ reagoval obžalovaný Jan Horák. 

A reagoval i na otázku soudkyně Jany Miklové, jak došlo k tomu, že najednou začal považovat restituenty za potomky původních vlastníků. „To není výmluva, já si to už opravdu nepamatuju,“ odpověděl.

Závěrečná řeč státního zástupce trvala několik hodin. „Považuji za jednoznačně prokázané, že se dopustili trestných činů popsaných v obžalobě,“ prohlásil státní zástupce u pražského městského soudu. Žalobce předložil soudu jako důkaz například videonahrávku listin celého restitučního spisu z období, kdy se o vydání pozemků rozhodovalo. Vinu úředníků podle něj potvrdily listinné důkazy, znalecké posudky i výpovědi některých svědků. Obžalovaní naopak podle žalobce vypovídali účelově a jejich tvrzení byla vyvrácena. Horák u hlavního líčení v lednu uvedl, že neměl k případu restitucí úplný spis a že udělal chybu. Oba referentovi bývalí šéfové uvedli, že z právního hlediska už Horákova rozhodnutí nárokům Bednářové a dalších vyhovět nepřezkoumávali.

Horák a Bednářová se podle státního zástupce dopustili trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí až dvanáctileté tresty. Chmelík je obžalován z maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti, které se trestá až pětiletým vězením. Ve prospěch obžalovaných mluví podle Pražáka pouze jejich dosavadní bezúhonnost. Přitěžuje jim však velmi vysoká výše škody a Horákovi s Benešovou i to, že jednali po předchozím uvážení.

Pozemky, které Bednářová a další v restitucích nezákonně získali, se mají podle žalobce vrátit zejména České republice. Horák s Benešovou by pak podle jeho návrhu měli uhradit několikamilionovou škodu způsobenou stavební společnosti Metrostav. Pražák proto nenavrhl uložit dvojici peněžité tresty. Další poškozené odkázal na civilní řízení.

Obžaloba popisuje několik rozhodnutí pozemkového úřadu z let 2009 až 2012. Bednářová a v některých případech i další restituenti na jejich základě obdrželi lukrativní pozemky jako náhradu za to, že jim stát nevrátil statky po Bečvářovi ve Strašnicích a na Žižkově.

Nyní pětadevadesátiletou ženu označil Horák za neteř po Janu Marii Bečvářovi, přestože měla pouze ze závěti nárok na dědictví po jeho bratru Josefovi. Další restituenti zase mohli dědit pouze po jeho sestře. V několika případech nemovitosti původně vlastnili všichni tři sourozenci, a pětice tak měla dostat pouze dvě třetiny nároku, někdy patřily pouze Janu Marii Bečvářovi, a neměla je obdržet vůbec.

Restituenti po sourozencích Bečvářových získali řadu pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Když žádali také pozemek na Žižkově, na kterém postavila bytový komplex firma Metrostav, zjistili právníci Metrostavu, že Bednářová není příbuznou původního majitele. Jejich zjištění v roce 2014 potvrdilo ministerstvo zemědělství. Metrostav, pozemkový úřad a další společnosti nyní žádají po trojici obžalovaných náhradu škody.

Restituci původně potvrdila rozhodnutí úřadů a soudů. Až loni Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na část pozemků. Některé pozemky byly v roce 2016 kvůli vyšetřování zablokovány.

Většina pozemků z restituce skončila v akciové společnosti s anonymními vlastníky. Podle detektivů v ní měli podíl například také lobbisté Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Ty policie z ničeho neobvinila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 10 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 16 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...