Z centra Prahy do jara zmizí bílé čáry vyhánějící cyklisty. Některé zákazy ale zůstanou

Z ulic historického centra Prahy zmizí do jara kontroverzní bílé značení. To si prosadilo předchozí vedení Prahy 1, které chtělo výrazně omezit cyklisty v ulicích. Krok tehdy kritizoval magistrát i památkáři. Soud ještě v létě platnost značení zrušil, v ulicích ale zůstalo. Nové vedení Prahy 1 společně se spolkem Auto*Mat připravuje nový systém, který má regulovat pohyb cyklistů v centru.

Podle radního Prahy 1 pro dopravu Davida Skály (Praha 1 sobě) se s úpravou značení čekalo právě do chvíle, než se s Auto*Matem dohodnou na dalším řešení omezení cyklistů v centru. To se začátkem týdne podle něj podařilo. „Cyklisty do centra pustíme s jedinou výjimkou, a tou je Královská cesta. Ta zůstane vyhrazená jen pro chodce,“ tvrdí radní.

Režim na Staroměstském náměstí ale ještě není úplně jasný. Podle Vratislava Fillera z Auto*Matu totiž nějaký průjezd přes Staroměstské náměstí považují za nezbytný.

První zákazová značka se objevila v Železné ulici před Staroměstským náměstím
Zdroj: ČT24/Mirko Kašpar

Radní pro dopravu ale říká, že na náměstí je pořád tak velké množství lidí, že by to podle něj bylo nebezpečné. „Tam si ten průjezd nedovedu moc představit, protože bezpečnost chodců je pro nás prioritou,“ reagoval Skála s tím, že se o tom bude ještě jednat.

Právě kvůli velkému množství lidí uvažuje vedení Prahy 1 u některých ulic i o časovém zákazu. Například v ulici Na Můstku, která spojuje Václavské náměstí a Rytířskou ulici, by podle Skály mohli cyklisté jezdit až po 21. hodině večer, kdy je tam podstatně méně rušno.

Proti čárám byli i památkáři

Nejen kvůli plánovaným změnám tak vznikne i nové dopravní značení. To prvotní, které bylo do centra umístěno v létě, se totiž setkalo s velkou vlnou kritiky. A to jak u bývalého vedení magistrátu, tak i u památkářů.

Mluvčí Národního památkového ústavu Andrea Holasová pro ČT tehdy uvedla, že předešlé vedení Prahy 1 zřejmě nedodrželo pravidla daná památkovým zákonem. Formu značení v historickém centru totiž s památkáři vůbec nekonzultovalo.

„Kontroverzní značky, několik desítek metrů dlouhé čáry a přeškrtnutý piktogram kola z centra odstraníme,“ slibuje radní pro dopravu Skála.

Finální návrh toho, jak by se cyklisté mohli pohybovat v centru Prahy, teď zpracuje spolek Auto*Mat. Dopravní odbor Prahy 1 následně vyhodnotí, jestli je řešení reálné nebo jsou nutné úpravy. „Například, zda je potřeba někde roztáhnout šířku chodníku a podobně. Chceme ale vše stihnout do jara, než začne sezona. Právě i včetně odstranění značení na dlažbě v centru,“ řekl Skála.

Omezení zrušil soud

Záměr omezení kol mezi 10. a 17. hodinou, případně úplný zákaz vjezdu, ve vybraných místech v centru Prahy schválila rada městské části loni. Spolek Auto*Mat ale letos na jaře proti rozhodnutí podal žalobu. Zákaz začal platit na začátku července, kdy Technická správa komunikací začala umisťovat do ulic značení. Vjezd byl zakázán například do spodní části Václavského náměstí, na náměstí Republiky a Staroměstské náměstí.

Už na konci července ale městský soud rozhodnutí radnice zrušil. Soud doporučil Praze 1 nahradit úplný zákaz jen omezením rychlosti cyklistů. Podle tehdejší mluvčí městské části Veroniky Blažkové by však bylo něco takového v praxi nevymahatelné. Vedení městské části se rozhodlo nepodávat proti rozhodnutí soudu kasační stížnost a začalo se spolkem Auto*Mat znovu jednat. Značky na dlažbě ale dál zůstaly a čekalo se na výsledky dalších jednání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 16 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...