Veterináři musí kvůli ptačí chřipce zlikvidovat dva velkochovy na Chebsku, celkem jde asi o 35 tisíc ptáků. V Klesti už mají zásah za sebou, teď se přesunuli do Poustky. Zásah chtějí dokončit ještě během noci ze čtvrtka na pátek. V Česku jde zatím o největší nucenou likvidaci chovné drůbeže kvůli ptačí chřipce, která se od konce loňského roku šíří Evropou.
Veterináři zlikvidovali první velkochov na Chebsku, celkem utratí 35 tisíc ptáků
Oba chovy patří stejnému majiteli: firmě Zephyr Františkovy Lázně. Chovatel v minulých dnech hlásil hromadný úhyn drůbeže, veterináři pak u ní potvrdili typ nemoci H5.
Představitelé Zephyru na webu uvedli, že až do zjištění nákazy veškeré porážky drůbeže probíhaly s veterinárním souhlasem a dohledem. „Porážka nakažené drůbeže nebyla možná. V červnu se s naší čerstvou drůbeží vrátíme zpět. Teď nějakou dobu nebudeme mít na práci nic jiného, než vylepšovat naše prázdné chovy,“ sdělila společnost.
Nákaza se pravděpodobně do chovu dostala z okolních rybníků a nádrží, kde sídlí divoké ptactvo. Na nedaleké přehradě Skalka byly nalezeny už dvě uhynulé labutě.
Likvidace během jediného dne
Podle ředitelky Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj Márie Slepičkové v Klesti pracovalo pohotovostní středisko pro likvidaci nákaz, které provádělo likvidaci drůbeže v nakažených chovech výkrmových kachen a brojlerů.
Veterinářům pomáhají také hasiči. Podle jejich mluvčího Martina Kasala dbají hlavně na dezinfekci osob, které se na zákroku podílejí, i techniky na místě. „Kvůli velkému množství potřebné techniky pro zásah i zázemí pro všechny zasahující je zcela uzavřeno okolí obou chovů,“ uvedl. Uzavřený areál také hlídali policisté.
Odpoledne skončil zásah v Klesti a veterináři spolu s hasiči začali s likvidací drůbeže ve druhém velkochovu v Poustce. Tam mají v plánu usmrtit asi 5000 kuřat a krůt. „Likvidace drůbeže v Klesti u Chebu už skončila a technika i lidé se postupně přesouvali do Poustky. Chceme vše stihnout v noci na pátek,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Podle vedoucí epidemiologického odboru krajských hygieniků Martiny Prokopové budou zaměstnanci i zasahující hasiči i po zásahu pod kontrolou, a kdyby měli jakékoli zdravotní problémy, měli by se hned obrátit na hygieniky. Přenos viru ptačí chřipky na člověka ale zatím nebyl zaznamenán.
Kvůli chřipce se v Česku utratilo téměř šedesát tisíc ptáků
V Karlovarském kraji jde o třetí výskyt ptačí chřipky, ten první minulý týden v Božíčanech na Karlovarsku byl ale v malochovu a týkal se jen asi dvaceti kusů drůbeže. Okolo ohnisek bylo vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo, ve kterém jsou obce povinny sčítat veškeré ptactvo a drůbež. Malochovatelé musí svoji drůbež nechat v uzavřených prostorách.
Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech. Kvůli nemoci, u níž se zatím neprokázala možnost přenosu na člověka, bylo při nynější vlně nemoci zatím v České republice utraceno přes 58 tisíc ptáků. Chovatelé se kvůli tomu mohou obracet na stát se žádostmi o odškodnění. Zatím zažádali stát o kompenzace za 12 milionů korun. Dosud největší likvidace zvířat proběhla počátkem února ve velkochovu kachen v Blatné, kde veterináři vyhubili dvacet tisíc kusů drůbeže.