Zastupitelé hlavního města odmítli návrh rady na změnu zákona o památkové péči. Magistrát by podle ní rozhodoval bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ). Zároveň by vlastník kulturní památky nebo projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování.
Válka pražských radních proti památkářům rychle skončila. Zarazili ji zastupitelé
Návrh schválili pražští radní, kterým jej předložila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Nesouhlasil s ním NPÚ ani další odborníci a část politiků; proti návrhu změny zákona se ve čtvrtek postavili i pražští zastupitelé. Proti jeho zařazení na program hlasovala většina 40 zastupitelů z 58 přítomných.
Vyřadit návrh z programu zastupitelstva navrhl jako první předseda zastupitelů ANO Michal Hašek. „Navrhuji vyřazení tohoto bodu z programu. Výbor pro kulturu se vyjádřil ve stejném duchu,“ řekl. S vyřazením souhlasil i zastupitel Jiří Nouza (Pro Prahu) a zastupitel a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice). NPÚ je podle Štěpánka jediným nezávislým úřadem v oblasti památkové péče.
Změna zákona o památkové péči měla podle rady města pomoci zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vlastník kulturní památky či projektant by například nebyl povinen s NPÚ projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování.
Podle NPÚ by změna znamenala likvidaci památkové péče a důvody pro změnu uváděné magistrátem jsou zástupné. Za ohrožení českého kulturního dědictví jej označili vysokoškolští odborníci i poradci UNESCO. „Zbavit NPÚ možnosti vyjadřovat se k obnově památek by znamenalo nevratně poškodit celý systém památkové péče, která je na odborném přístupu NPÚ založena,“ napsali v prohlášení akademici.