V létě 1968 se vydali pěšky do Sofie. Do cíle nedošli, u bulharských hranic čekala okupační armáda

Nahrávám video
Zdeněk Smiřický v srpnu 1968 do Sofie nedošel
Zdroj: ČT24

Neznámý příběh o atmosféře těsně před začátkem invaze vojsk Varšavské smlouvy – dvacet studentů vyrazilo před padesáti lety pěšky z Plzně do bulharské Sofie na festival mládeže a studentstva. Do cíle se nedostali. V Bulharsku už byly v pohotovosti jednotky, které se 21. srpna podílely na okupaci Československa.

Před padesáti lety byl sportovec Zdeněk Smiřický z Dřevohostic na Přerovsku studentem a svazákem. A také jedním z dvaceti aktérů pěšího pochodu na Světový festival mládeže v Bulharsku. Tyto akce byly výkladní skříní socialistických zemí.

„Byl to trochu bláznivý nápad, ale chtěli jsme zkusit naše možnosti,“ řekl Smiřický. Putování ale skončilo dřív, než bylo v plánu. 1500 kilometrů dlouhou cestu studenti odstartovali v Plzni, po měsíčním putování se měl cílem stát festival v Sofii.

Trasa pochodu Plzeň–Sofie
Zdroj: ČT24

Každý den ušli 40 až 60 kilometrů. Pochod ale skončil v Dimitrovgradu na jugoslávsko-bulharských hranicích. Do cíle jim chyběl jediný den cesty. Euforii vystřídal šok.

Bulhaři označili studenty z Československa za kontrarevolucionáře, do země je nepustili. „Na hranicích nám bulharskými celníky bylo řečeno, že jsme něželatěl'nye gosti (nevítaní hosté –pozn. redakce),“ popsal Smiřický.

Když protestovali, policisté je zbili. Zdeněk Smiřický drama detailně popsal v deníku, 50 let ho nikomu neukázal. „Doktora mlátili také. Křičeli jsme na ně. To jste slovanští bratři? Fašisti!“ stojí v půlstoletí starých zápiscích.

Důvod, proč policisté brutálně zakročili, studentům vysvětlili turisti, kteří se z Bulharska vraceli. Na trase, těsně před hranicí, míjeli dva motostřelecké pluky, 2200 vojáků v bojové pohotovosti. Studenti, kteří z Československa k hranicím došli pěšky, mohli utajenou operaci ohrozit.

„Že bychom mohli podat informace, že Bulhaři obsazují hranice a co se to vlastně děje,“ vysvětlil účastník pochodu Plzeň-Sofia. Bulhaři potom vkročili na Slovensko jako okupanti.

Studenti se na festival nedostali, domů se vrátili vlakem z jugoslávského Bělehradu. Za několik hodin vojáci, které nesměli vidět, obsadili jejich vlast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoPřed pěti lety vyšla najevo ruská stopa ve Vrběticích

Před pěti lety došlo k vyostření diplomatických vztahů mezi Českem a Ruskem – odstartovalo ho oznámení o zapojení agentů GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Protože Moskva při vyšetřování nespolupracovala, musela česká policie kauzu odložit. Důkazy ale podle ní jasně ukázaly na záškodnickou operaci vojenské rozvědky. Česko vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády, které označilo za agenty tajných služeb. Výzvu k náhradě škody Rusové odmítli.
před 1 hhodinou

V brněnském studiu ČT vznikl stávkový výbor v reakci na návrh zákona

V brněnském studiu České televize (ČT) vznikl v reakci na vládní návrh zákona o médiích veřejné služby stávkový výbor. Podle členů výboru návrh ohrožuje existenci televizních studií v Brně a v Ostravě, uvedl předseda výboru Jan Havlík. Návrh se totiž o nich vůbec nezmiňuje. Stávkový výbor má nyní jedenáct členů, podle Havlíka situaci sleduje a je připraven činit další kroky k obraně veřejnoprávního média.
před 4 hhodinami

Vojta Náprstek se narodil před 200 lety. Do Prahy přinesl vzdálené civilizace i feminismus

Vojtěch či Vojta Náprstek byl mužem mnoha talentů, ovlivnil tak tuzemskou společnost mnoha nejrůznějšími způsoby. Jeho odkaz dodnes přetrvává například v muzeu mimoevropských kultur v Praze, které nese jeho jméno.
před 7 hhodinami

Soud potrestal podmínkou ženu, která v Českém Krumlově poškodila desítky aut

Žena, která předloni na podzim poškodila v Českém Krumlově téměř stovku aut, dostala u soudu jedenáctiměsíční podmínku s odkladem na tři roky. Soud ji pravomocně potrestal za poškození cizí věci. České televizi to řekl mluvčí soudu Matěj Novák. Žena poškodila v centru města i na sídlištích auta rýhami a ulamovala jim zrcátka. Podle policie způsobila škodu za téměř půl milionu korun.
před 9 hhodinami

V přerovském podniku Meopta hořelo, škoda je padesát milionů korun

Při požáru rozvodny v přerovském podniku Meopta vznikla škoda padesát milionů korun. Hasiči jej ve čtvrtek likvidovali až do večera, zásah trval pět hodin. Nikdo nebyl zraněn a nebyla nutná ani evakuace, uvedli hasiči. Příčinou požáru byla podle policie závada na elektroinstalaci. Meopta vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití. Také podle vedení Meopty je vyloučeno cizí zavinění požáru.
08:22Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Rezavý rám, poškozené brzdy. Polovina zkontrolovaných autobusů měla problémy

Inspekce silniční dopravy (INSID) při dvoudenní mezinárodní akci na hraničním přechodu Lanžhot zkontrolovala 19 dálkových autobusů, u deseti z nich zjistila porušení pravidel. Dva vozy nechali kontroloři kvůli závažným problémům odstavit. Nejzávažnější případ se týkal autobusu tureckého dopravce, který měl nebezpečné technické nedostatky včetně poškození brzd a koroze nosných částí.
před 12 hhodinami

Nový most v Praze má pomoci MHD, motoristům zůstane uzavřen

Po dvanácti letech má Praha nový most přes Vltavu. Pro pravidelný provoz tramvají a autobusů začne Dvorecký most sloužit od soboty 18. dubna, kdy se řada linek vydá do nových tras a nabídne lepší propojení obou břehů Vltavy. Přístupný bude pro cyklisty i chodce. Pro individuální automobilovou i motocyklovou dopravu zůstane uzavřen.
před 14 hhodinami

Vaňková a Svoboda nebudou obhajovat primátorský mandát

V podzimních komunálních volbách nebudou obhajovat mandát primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) ani primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Vaňková oznámila, že nebude znovu kandidovat ze zdravotních důvodů. Z ostravské komunální politiky zase odchází zastupitel a dřívější dlouholetý primátor města Tomáš Macura (nestr., dříve ANO), který mezi důvody zmiňuje deziluzi z politiky posledních let. Komunální volby se letos konají devátého a desátého října.
před 23 hhodinami
Načítání...