V krajích chybí vhodné bydlení pro seniory

Praha/Plzeň - V Sokolči u Poděbrad vznikl nový typ bydlení pro seniory. Je to bezbariérový soukromý penzion se čtyřiadvaceti menšími, maximálně  dvoupokojovými byty. Moderní, ale také výrazně dražší bydlení oproti tomu, které zřizuje stát. Jenže jeho kapacita rozhodně nestačí. A tak je tu opět otázka - jaké možnosti mají starší lidé?

Středočeský kraj podporuje soukromé investory

Dva vybrané příklady dokreslují možnosti pro dožití starších obyvatel ve Středočeském kraji: buď moderní byty s výhledem na zahradu v novém senior parku v Sokolči u Poděbrad, nebo průchozí pokoje, někdy i desetilůžkové, se společnými toaletami na patře v krajském domově v Lysé nad Labem. „Zařízeních tohoto typu máme ve středních Čechách asi dvacet procent,“ uvádí radní pro sociální oblast Středočeského kraje Zuzana Jentschke Stöcklová.   

Nahrávám video
Reportáž Lucie Komňacké a Mirky Vildové
Zdroj: ČT24

Velký rozdíl je však také v ceně. Zatímco v běžném, krajem zřízeném domově, zaplatí senior měsíčně za ubytování tři tisíce korun, v soukromém zařízení skoro dvanáct tisíc. „Kdokoliv vlastní byt v Praze v paneláku a pronajme ho, tak za ty peníze tady může bydlet,“ říká Jaroslav Plesník ze Senior Parku a.s. „Vzhledem k tomu, že průměrný důchod v Česku se pohybuje kolem deseti tisíc korun, tak je jasné, že tento nadstandard si nemůže většina seniorů v Česku dovolit,“ přiznává Zuzana Jentschke Stöcklová.    

Místa v levnějších domovech důchodců ale zase nestačí. Jen ve středních Čechách by do nich aktuálně chtělo o čtyři tisíce lidí víc, než je celková kapacita. Průměrně tak každý zájemce čeká téměř dva roky. Kraji se proto myšlenka soukromých investorů velmi líbí a vidí jejich iniciativu jako vhodné doplnění možností, které má ze zákona poskytovat stát. Proto by chtěl v budoucnu soukromé investory podporovat například možností dlouhodobých pronájmů pozemků vhodných k výstavbě soukromých seniorských zařízení. 

Středočeský kraj však také počítá s výstavbou několika domovů z vlastních zdrojů. Nových devadesát lůžek by mohlo být k dispozici například v Berouně nebo v Kladně. Dostavovat se budou také domovy ve Zdicích a Uhlířských Janovicích. V Novém Strašecí by mohl dokonce vzniknout speciální pavilon pro klienty s Alzheimerovou chorobou.

Na Plzeňsku chybí místa pro seniory

Ne všude je však situace takto příznivá. Například Plzeňský kraj řeší kritický nedostatek bytů pro seniory. Peníze zde stačí sotva na rekonstrukci stávajících domovů. Nové se daří stavět pouze za pomoci evropských peněz.     

Paní Marie bydlela s rodinou v Plzni a několik let marně hledala možnost umístění v domově pro seniory. Když se dozvěděla o novém zařízení ve Vejprnicích, ani chvíli neváhala. „Jsem tady spokojená, rodina mě často navštěvuje,“ pochvaluje si Marie Hauerová, klientka Domova poklidného stáří ve Vejprnicích. 

Výstavba vejprnického domova stála šedesát milionů korun. Většinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie. Především díky nim se u nás postupně daří zvyšovat životní standard seniorů. Podobných zařízení je ale pořád zoufale málo. „Populace neustále stárne, a proto se budeme potýkat se stále většími problémy,“ upozorňuje radní Plzeňského kraje pro oblast sociálních věcí Dagmar Terelmešová.   

V Plzeňském kraji chybí byty pro seniory i specializovaná zařízení typu toho vejprnického, kde se o klienty v případě potřeby postará i odborný personál. „Zdravotnický personál je tady dvanáct hodin. Zajišťujeme i noční služby,“ vysvětluje sociální pracovnice Markéta Zahálková. „Domov mí kapacitu čtyřicet čtyři lůžka,“ vypočítává místostarosta obce Vejprnice Pavel Karpíšek.   

Péče o seniory začíná být jedním z nejperspektivnějších oborů. Podle prognóz sociologů bude už v roce 2014 v českých regionech víc seniorů než dětí, kolem roku 2030 už má na dvě stě seniorů připadat sto dětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využívají k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
13:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoDůvod zpoždění vlaků se už lidé z hlášení na nádražích nedozvědí

Cestující ve čtvrtek naposledy slyšeli na nádražích důvody zpoždění vlaků. Správa železnic se tyto informace rozhodla z běžného hlášení vypustit. Nově se lidé z drážních amplionů dozvědí pouze dobu, o kterou se vlaky opozdí. Cílem prý je, aby zpráva byla stručná a krátká a pro cestující nevznikala zbytečná akustická zátěž. Správa se na tom dohodla s dopravci. Zájemci si důvody zpoždění – je jich celkem čtrnáct – mohou dál najít například v aplikaci Datel Správy železnic nebo na portálu Můj vlak národního dopravce.
před 7 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
včera v 16:57

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánovčera v 13:31

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
včera v 13:00

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánovčera v 12:43

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Čtyři obvinění z útoku na pardubickou zbrojovku zůstávají ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Krajský soud v Hradci Králové zamítl všechny čtyři stížnosti na vazbu ve věci útoku na pardubickou zbrojovku. Česká televize to zjistila ze soudní databáze InfoSoud. Soud poslal do vazby celkem sedm lidí obviněných z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, všichni si podali stížnost. O zbylých třech stížnostech zatím soud jednání nenařídil.
včeraAktualizovánovčera v 09:04
Načítání...