V jezeře v Hustopečích jsou stále zvýšené hodnoty benzenu

V jezeře v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které je vzdáleno několik desítek metrů od místa havárie vlaku s benzenem, jsou stále zvýšeny hodnoty koncentrace této toxické látky, a to na více odběrných místech. V porovnání s předchozím dnem však úterní odběry už neprokázaly rapidní nárůst koncentrace, uvedla České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Výsledky analýz vzorků také prokázaly, že zemědělská půda u Hustopečí není závadná.

„V rámci úterních odběrů nebyl zaznamenán rapidní nárůst koncentrace benzenu jako v rámci těch pondělních. Hodnoty jsou ve vodní nádrži každopádně stále zvýšené, a to na více odběrných místech. Jak už jsem zmiňovala dříve, koncentrace mohou kolísat v závislosti na meteorologických podmínkách a dalších okolnostech. Úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán,“ řekla mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.

Výsledky z předchozího dne na jednom z odběrných míst vodní nádrže zaznamenaly mnohonásobné překročení povoleného limitu, naměřené hodnoty jej překročily 400krát. Inspektoři v této souvislosti upozornili, že takto vysoké hodnoty už mohou bezprostředně ohrozit vodní organismy, ani tehdy však úhyn ryb nezaznamenali. Podle inspekce šlo s největší pravděpodobností o důsledek deště, který usnadnil prosakování benzenu do podzemních vod.

Sorpční hady a larsenovy stěny

K zachytávání benzenu na ohrožené vodní nádrži se využívá sorpčních hadů a norných stěn. Výraznou pomoc odborníci očekávají i od larsenových stěn, neboli štětovnic, které se hloubí až do sedmi metrů v délce zhruba 210 metrů. Bariéra by měla zamezit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem. „Jejich stavba byla zahájena v úterý, práce by měly být hotové pravděpodobně během dvou týdnů,“ doplnila Loužecká.

Specializovaná firma po odklizení cisteren z místa havárie také za pomoci kontrolních vrtů zjišťovala rozsah kontaminace půdy v ohnisku havárie. Výsledky zatím nejsou k dispozici. Teprve na základě těchto vzorků bude podle Loužecké zpracován projekt dalších etap sanace včetně rozsahu odtěžení kontaminované půdy.

Zemědělská půda u Hustopečí závadná není

Kontrolní ústav také odebral vzorky půdy u Hustopečí. Výsledky prokázaly, že zemědělská půda není závadná. „Vzorky půdy odborníci odebrali 7. března v oblasti podle přetrvávajícího větru v době požáru, soustředili se tak na směr k obcím Poruba a Palačov,“ řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Petra Hrabčáková.

„Ve vzorcích byl zjišťován obsah polycyklických aromatických uhlovodíků, což je skupina organických sloučenin vznikajících při spalování organických materiálů,“ vysvětlil ředitel odboru kontroly zemědělských vstupů ústavu Kamil Cigánek.

Zjištěné výsledky odborníci srovnávali s limitními obsahy pro tyto látky v zemědělských půdách stanovených ve vyhlášce. „Zjištěné hodnoty v žádném z odebraných vzorků nepřevýšily takzvané indikační hodnoty, to znamená takové úrovně těchto látek v půdě, při jejichž překročení by mohlo dojít k ohrožení zdravotní nezávadnosti potravin nebo krmiv, případně zdraví lidí,“ doplnil Cigánek.

Podotkl, že ve třech z devatenácti vzorků byly pouze mírně překročeny takzvané preventivní hodnoty, které jsou pro tyto látky ve vyhlášce stanoveny. „Na pozemcích, kde je tato preventivní hodnota překročena, platí zákaz aplikace kalů a sedimentů,“ dodal Cigánek s tím, že v současné době jsou odebírány půdní vzorky na dalších pozemcích. Místa odběrů byla vybrána na základě požadavků zemědělců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 7 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 13 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 22 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...