Vláda schválila program obnovy Krušných hor, který by měl do roku 2030 stát až 4,1 miliardy korun. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přibližně polovina peněz určených na obnovu lesů a vypořádání se s přemnoženou zvěří bude z evropských programů na rozvoj venkova a z operačního programu Životní prostředí.
Na obnovu Krušných hor pošle stát do roku 2030 přes čtyři miliardy korun
Krušné hory byly postižené imisemi po rozvoji těžby na severu Čech v 70. a 80. letech minulého století. Plošně tam odumřelo na 40 tisíc hektarů lesních porostů, poškozena byla i lesní půda. V té době se začaly zakládat porosty dřevin, které měly provizorně nahradit mrtvé dřevo.
„V současnosti se nachází na konci své předpokládané životnosti a je nezbytné zajišťovat jejich přeměnu na porosty cílových dřevin,“ uvádí dokument. Přeměnit by se mělo přibližně 15 800 hektarů porostů, z toho na zhruba 5500 hektarech je třeba změnit skladbu stromů do deseti let.
Škodí i přemnožená zvěř
Škodu stromům působí i přemnožení jeleni a další zvěř. Podle odborníků z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti jsou jeleni v Krušných horách až sedmkrát přemnožení proti normálním stavům. Zvířata nové stromy okusují a staré loupou, vegetace pak snadněji onemocní hnilobou.
„Umělá obnova je možná pouze při vynaložení nadměrných finančních prostředků a práce na její ochranu v podobě individuálních ochran, lesnických oplocenek, pachových ohradníků a nátěrů,“ uvedlo ministerstvo zemědělství. Předpokládají se proto větší odstřely, aby do pěti let bylo v horách maximálně 150 procent normovaných stavů.
Stát také v Krušných horách letecky vápní půdu postiženou imisemi. V tom by měl pokračovat do roku 2030. Vápnění probíhalo na horách v severních Čechách i ve Slezsku již v minulosti, Lesy ČR ho znovu spustily loni. Má snížit kyselost půdy, kterou způsobil provoz hnědouhelných elektráren v 70. a 80. letech.
Peníze na pokračování obnovy by mělo dodat ministerstvo zemědělství. Do roku 2020 by mělo jít o 361 milionů korun, v dalším desetiletí o 753 milionů. Ministerstvo životního prostředí by mělo poskytnout do roku 2030 až 70 milionů korun, státní podnik Lesy ČR zhruba 900 milionů korun. Zbytek do 4,1 miliardy by se měl najít v evropských programech.