Ukradené přístroje z pardubické nemocnice se ani po roce nenašly. Podobných případů je víc

3 minuty
Události v regionech: Krádeže přístrojů v pardubické nemocnici
Zdroj: ČT24

Pardubická krajská nemocnice přišla koncem loňského roku o tři specializované přístroje za miliony korun. Lineární sondu, gastroskop a kolonoskop zloději tehdy ukradli přímo z ordinace. Ani po roce ale není jasné, kde přístroje skončily a kdo za krádežemi stojí. S krádežemi přístrojů se potýkají i další nemocnice.

Všechny nejdražší přístroje se z pardubické nemocnice ztratily během denní služby loni v listopadu. Pro zdravotnický personál to byl šok. Primář interního oddělení pardubické nemocnice Petr Vyhnálek za čtvrt století praxe nic podobného nezažil.

„To byly přístroje, které se používaly hlavně na endosonografii, dětskou endoskopii. To jsou velice specializované obory endogastroenterologie – takže to bylo jistě na objednávku,“ podotýká ke krádeži Vyhnálek.

Policie vyšetřování neobvyklé krádeže odložila. „Nebyl zjištěn pachatel, ani místo, kde se materiál nachází,“ vysvětlil mluvčí pardubické krajské policie Petr Voldán. Způsobená škoda byla podle mluvčího nemocnice Dušana Korela zhruba 2,5 milionu korun. „Naštěstí se podařilo rychle zajistit náhradní přístroje, takže pacientů a péče o pacienty se to nedotklo,“ dodal Korel.

Ukradené přístroje sloužily k vyšetření dětských pacientů, jiné lékaři používali například pro odhalování nádorových onemocnění. Každý z přístrojů má svoje evidenční číslo a v rámci Evropské unie by byl ihned odhalen. 

Podle lékařů se tak zřejmě jednalo o organizovaný gang, který pracoval na zakázku ze zahraničí, z východoevropských zemí nebo z Asie. Podobné přístroje se totiž ztratily ve stejném období i z dalších zdravotnických zařízení, z polikliniky na Praze 4 a z Fakultní nemocnice v Plzni.

Letos už podobný problém s krádežemi pardubická krajská nemocnice neřešila, i přesto chce některá oddělení vybavit kamerovým systémem. Už loni v září přišla ještě o přístroj na měření zraku za čtvrt milionu korun. I ten někdo ukradl přímo z ordinace.

S krádežemi přístrojů se potýkají i jiná zdravotnická zařízení. Půlmilionovou škodu například způsobil zloděj, který si z onkologie v chebské nemocnici odnesl počítač se speciálním sofwarem na ovládání ozařovače. Z oddělení patologie liberecké nemocnice zase loni v dubnu zmizel speciální mikroskop za téměř 200 tisíc korun.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
11:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 1 hhodinou

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 6 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 7 hhodinami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
před 12 hhodinami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
včeraAktualizovánovčera v 17:46

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
včeraAktualizovánovčera v 16:31

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
včera v 06:30
Načítání...