Soud potrestal žháře doživotím. Při požáru domu uhořel senior

Krajský soud v Hradci Králové určil doživotní trest vězení šestadvacetiletému Jakubu Tůmovi obžalovanému z vraždy, pokusu a přípravy vraždy a dalších činů. Loni 25. září krátce po půlnoci podle spisu muž úmyslně zapálil rodinný dům v Hradci Králové v městské části Plotiště nad Labem, uhořel tam senior a jeho pes. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si nechala lhůtu, obhájce se odvolal.

Žhářský útok v rodinném domě podle soudu Tůma plánoval. Na místo činu si přinesl hořlavinu a na několika místech založil oheň, přestože věděl, že uvnitř je minimálně senior a jeho pes. U soudu se obžalovaný hájil tím, že dům nezapálil.

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové se žhářským útokem chtěl pomstít vnukovi poškozeného, vnuk v té době chodil s bývalou přítelkyní obžalovaného. „Bezprostřední příčinou smrti (seniora) bylo jeho uhoření při intoxikaci oxidem uhelnatým,“ uvedla v obžalobě Faltusová. Poškozenému podle ní způsobil mučivé psychické útrapy, před ohněm neměl senior kam uniknout. „Tohoto jednání se dopustil ze zavrženíhodné pohnutky spočívající v pomstě,“ dodala Faltusová.

Vraždu připravoval

Příprava vraždy spočívala v tom, že muž se loni 27. září pokusil vylákat k hradeckému Lesnímu hřbitovu partnera své expřítelkyně a vnuka uhořelého muže z Plotišť s úmyslem jej usmrtit.

Posledního září loňského roku v noci obžalovaný muž podle spisu vylákal ke slepému rameni Labe nedaleko cyklostezky mezi městskou částí Třebeš a Vysokou nad Labem pod záminkou finančního vyrovnání svědka své trestné činnosti. Se zbraní v ruce donutil známého se svléknout donaha a poté ho na několika místech pořezal a pobodal. Poškozenému muži se podařilo utéct a přivolat pomoc. V tomto případě šlo podle obžaloby o pokus o vraždu. Podezřelého policisté zadrželi o hodinu později v jeho bydlišti. „U (těchto) třech skutků vše souvisí se vším,“ řekl předseda senátu krajského soudu Luboš Sovák.

Znalci: Náprava je nemožná

Podle závěru soudních znalců z oboru psychologie a psychiatrie je náprava obžalovaného nemožná. Z psychiatrického hlediska se vývoj osobnosti jeví jako nepříznivý a je pravděpodobné, že by v násilném jednání pokračoval. Soudní znalci u něj také zjistili trvalou poruchu osobnosti, paranoidní myšlení nebo výrazně sníženou sociální citlivost. Podle nich není schopen sebereflexe a má snížené empatické prožívání.

Podle soudu se od patnácti let dopouštěl trestné činnosti násilného charakteru. „Pravděpodobnost resocializace znalkyně hodnotí jako nízkou, prakticky nulovou,“ řekl Sovák. Podle soudu útoky předem plánoval. Obžalovaný byl motivován mstou za to, že se s ním rozešla přítelkyně a začala se stýkat s jeho známým.

U krajského soudu se zodpovídal také ze zločinu týrání zvířat, z přečinu poškození cizí věci a přečinu krádeže. Týrání zvířat podle soudu souvisí s nálezem uhořelého psa v zapáleném domě. Poškození cizí věci spočívá v tom, že na domě vznikla požárem škoda za 1,6 milionu korun, a přečin krádeže kvůli tomu, že ve čtyřech případech objednal na smyšlené jméno elektroniku s doručením na prodejnu, kam poté pomocí odcizeného klíče vnikl a balíčky včetně nalezené hotovosti odcizil. Majitelce obchodu tak způsobil škodu téměř šedestát tisíc korun.

„Soud rozhodl v souladu s mým závěrečným návrhem, co do viny i trestu s tím, že uplatnil i ztíženou podmínku výkonu trestu. To znamená, že doba výkonu trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou se nezapočítává do doby podmínečného propuštění z tohoto trestu. Obžalovaný byl nepravomocně odsouzen pro tři zločiny vraždy kvalifikovaných v skutkových podstatách v různých stupních,“ řekla Faltusová. Obžalovanému přitížilo i to, že v době spáchání činů byl v podmínce.

„Podle nás byly splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu na doživotí. Navrhovaný trest jsme akceptovali,“ potvrdil Sovák.

Doživotí si odpykává téměř pět desítek lidí

Doživotní vězení je nejpřísnější trest, který český právní řád zná. Soudy jej v naprosté většině případů ukládají za zvláště surové vraždy. Podle statistiky vězeňské služby si ke konci září doživotí v českých věznicích odpykávalo čtyřicet osm lidí, z toho tři ženy. Letos v říjnu uložil soud další doživotí Alexandru Klemparovi za vraždu bývalé partnerky v přítomnosti dvou jejích dětí a vážné zranění její spolubydlící.

Loni olomoucký krajský soud uložil doživotní trest vězení třiasedmdesátiletému Adolfu Hlubikovi za předloňskou vraždu pracovnice herny v Olomouci. Krajský soud v Brně uložil doživotní trest za trojnásobnou vraždu v Kostelci na Hané na Prostějovsku z roku 2022 a vydírání. Tehdy devětadvacetiletý muž zavraždil bratra, sestru a otce. Rok před tím si vyslechl rozsudek s doživotním trestem sedmašedesátiletý Jiří Dvořák za to, že v roce 2021 zastřelil zaměstnankyni na úřadu práce, polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu. 

Za dvojnásobnou vraždu manželů z Přerova z roku 2009, jejichž těla se dosud nenašla, uložil olomoucký vrchní soud šestačtyřicetiletému Pavlu Nárožnému doživotní trest.  Krajský soud v Ostravě potvrdil za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z Bohumína na Karvinsku. Obžalovaný, který u dveří bytu v panelovém domě založil v srpnu 2020 požár, s žalobcem už před časem uzavřel dohodu. Soud ji schválil.