Krajský soud v Olomouci v úterý vyhověl žádosti společnosti Lázně Teplice nad Bečvou a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Vedení moravských lázní svoji žádost o moratorium zdůvodnilo velkými finančními ztrátami, které firmě vznikly po opatřeních zavedených v souvislosti s pandemií covidu-19. Zařízení muselo výrazně omezit činnost, moratorium platí do 2. května. Po dobu jeho trvání nelze vydat rozhodnutí o úpadku.
Soud odložil splatnost dluhů lázní v Teplicích nad Bečvou. O moratorium požádaly kvůli covidovým opatřením
Díky moratoriu nemohou věřitelé po dlužníkovi žádat splácení jeho dluhů. Podle zákona trvá tři měsíce, cílem je vyhnout se konkurzu nebo jinému řešení insolvence. Moratorium je jedním z opatření zavedených v souvislosti s šířením koronaviru. Po třech měsících ho soud může prodloužit o další tři měsíce.
Vedení Lázní Teplice nad Bečvou v návrhu na moratorium uvedlo, že vládní opatření v souvislosti s koronavirem od loňského jara výrazně omezila nabídku lázeňských služeb, což se promítlo v propadu počtu hostů.
„Omezující opatření vedla k významnému poklesu poptávky po službách navrhovatele a následnému poklesu tržeb, což vyústilo ve značné finanční ztráty navrhovatele. Bohužel ani nyní situace neumožňuje tento mimořádný vývoj překlenout, neboť poptávka po službách navrhovatele stále nedosahuje dřívějších hodnot,“ stojí v návrhu.
Ředitelka Bohdana Opočenská uvedla, že lázně se velkou mírou soustředí na pacienty, kteří podstoupili například operační zákrok v nemocnici. Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy ovšem tito pacienti buď z obav z koronaviru do lázeňských zařízení nechtějí, nebo zatím k operaci nedošlo kvůli omezením v nemocnicích.
Klíčem k záchraně lázní by podle Bláhy mohlo být, kdyby vláda umožnila čerpat kompenzace také z programu antivirus A, pokud bude prodloužen. „Hlavně by bylo potřeba vrátit se ke kompenzačním mechanizmům, které byly v roce 2020. Ta krize pokračuje, je velmi hluboká,“ řekl.
Podle Bláhy je také důležité, aby pomoc do lázní přicházela včas. „Zachraňovat tonoucího smysl dává, ale utopeného už ne,“ upozornil.
O práci přišlo 120 lidí
Lázně Teplice nad Bečvou mají 194 zaměstnanců a v posledním účetním roce vykázaly obrat 262 milionů korun. Lázně už loni na začátku dubna omezily provoz a o práci postupně přišlo zhruba 120 lidí.
V zařízení, které se specializuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, pracovalo dříve 317 zaměstnanců. Lázně poté oznámily reorganizaci, více než dosud se chtějí soustředit na poskytování cílené rehabilitační péče skutečně potřebným klientům. Chystají i týdenní pobyty pro dovolenou.
Historie Lázní Teplice nad Bečvou sahá až do roku 1553. Patří tak k nejstarším na Moravě. Kromě srdce a cév se v nich dosud léčily také onkologické nemoci, nemoci z poruch látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, pohybový aparát i nervová onemocnění, cukrovka či vysoký krevní tlak. Areál tvoří šest lázeňských budov.