Socha pohraničníka zůstane ve františkánské zahradě, Cheb odmítl žádost o její prodej

2 minuty
Události v regionech: Zastupitelstvo neumožnilo odkoupení sochy pohraničníka
Zdroj: ČT24

Chebské zastupitelstvo odmítlo žádost o odkoupení sochy nazvané Na stráži míru, která zobrazuje pohraničníka se samopalem a psa. Zájem o ni měl bývalý člen pohraniční stráže, který ji chtěl využít jako svůj vlastní pomník. Podle chebských zastupitelů ale bude lépe, když zůstane v lapidáriu ve františkánské zahradě spolu s dalšími sochami oslavujícími osobnosti a instituce minulého režimu.

Sochu Na stráži míru chtěl od města Chebu odkoupit bývalý pohraničník Pavel Svoboda. Měla se stát jeho vlastním pomníkem na soukromém pozemku. „Chci si tam umístit sochu a tam se mi budou chodit dětičky klanět, až umřu,“ řekl již dříve Reportérům ČT.

Chebské zastupitelstvo nyní jeho nabídku odmítlo. Zůstane tedy zavřená v depozitáři dalších podobných soch – znázorňujících Lenina nebo Julia Fučíka – ve františkánské zahradě. Aby byla více na očích, nepovažují zastupitelé za žádoucí. „Myslím si, že jejich činnost není něčím, co bychom měli adorovat a připomínat v pozitivním slova smyslu,“ podotkl chebský starosta Antonín Jalovec (Volba pro město).

Dodal, že nelze vyčítat tehdejším mladým vojákům, povolaným na hranice, že tam šli. „Pohraničníci byli do jisté míry také oběťmi toho režimu. Nicméně největšími oběťmi bylo 15 milionů lidí zavřených za zadrátovanou hranicí a především lidé, kteří na té hranici položili život jen proto, že se chtěli vydat do svobodného světa a žít po svém,“ uvedl starosta.

Socha pohraničníka stála od roku 1955 v Městských sadech, odstraněna byla po revoluci a několikrát se stěhovala, ve františkánské zahradě je od roku 2000. Její význam je podle pamětníka a chartisty Otakara Miky jasný: „Symbolizovala uzavření před svobodným světem, které těžce poškodilo zejména pohraniční oblasti.“ 

obrázek
Zdroj: ČT24

Žádost bývalého člena pohraniční stráže nebyla první nabídkou odkoupení sochy, která na chebskou radnici přišla. Klub českého pohraničí, který sdružuje zejména bývalé pohraničníky, měl sochu v minulosti i zapůjčenou. Postavil ji na horu Dyleň do blízkosti státní hranice a pořádali u ní srazy.

To však vyvolalo veřejnou kritiku, podle které členové klubu u sochy oslavovali komunistický režim. Oni sami to odmítali. „Není to nostalgie, je to přátelství těch, kteří se setkávali a dva roky tam sloužili,“ uvedl člen Klubu českého pohraničí Václav Sloup (KSČM). Nakonec se však kamenný pohraničník vrátil do Chebu. Klub pohraničníků ovšem před dvěma lety přišel s plánem postavit jeho repliku u hraničního přechodu na Cínovci. I za ním stojí Pavel Svoboda.

Pohraniční stráž fungovala mezi lety 1951 a 1991, aby bránila přechodům hranic – před případnými průniky zahraničních agentů, ale také před lidmi, kteří chtěli z Československa odejít. Zastřelili 144 lidí. Policie kvůli činnosti pohraniční stráže v minulosti stíhala někdejší vrcholné činitele režimu, státní zástupce ale stíhání ukončil kvůli úmrtí či špatnému duševnímu stavu obviněných. Letos v lednu policisté obvinili bývalého člena předsednictva ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka, který podle nich jako přední stranický ideolog spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. 

  • Od roku 1948 do roku 1989 bylo 144 lidí zastřeleno hlídkami pohraniční stráže.
  • 95 lidí zemřelo při překonávání elektrického zařízení k ochraně hranic.
  • 11 lidí utonulo v pohraničních řekách.
  • 19 lidí spáchalo sebevraždu v bezvýchodné situaci.
  • 5 lidí zahynulo při pokusu o překonání vzdušné hranice.
  • 6 lidí zemřelo při pokusu o zdolání hranice pozemními prostředky při nárazu do pohraničních zátarasů.
  • 2 lidé zemřeli v důsledku výbuchu nastražené miny.
  • 2 lidé zemřeli po kolapsu organismu bezprostředně po zatčení.
  • Jeden člověk zemřel na následek traumatického šoku po útoku dvou služebních psů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 1 hhodinou

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 14 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 18 hhodinami
Načítání...