Pro velkou část Moravskoslezského kraje – Třinecko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko a Ostravsko – platí od nočních hodin stav regulace. Podniky proto musí přijmout taková opatření, aby dál neznečišťovaly ovzduší. Meteorologové očekávají, že situace by se mohla od neděle lepšit. Se smogem bojují také ve Zlínském kraji, kde byla v sobotu ráno vyhlášena smogová situace.
Smog v Česku: V Moravskoslezském kraji platí regulace, na Zlínsku smogová situace
Na většině území Moravskoslezského kraje platí už od čtvrtka smogová situace. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší odpoledne na některých měřicích stanicích stále více než dvojnásobně překračovaly povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový.
Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 v sobotu ve 14:00 (mg/m3)
- Český Těšín - 190
- Havířov - 168
- Karviná - 208
- Dolní Lutyně - Věrňovice - 196
- Ostrava-Fifejdy - 90
- Ostrava - Mariánské Hory - 76
- Ostrava-Přívoz - 123
- Ostrava-Radvanice - 153
- Ostrava-Zábřeh - 113
- Fýrdek-Místek - 153
- Třinec-Kanada - 203
- Třinec-Kosmos - 194
- Opava - 104
- Studénka - 95
Nejhorší situace je na Třinecku a Karvinsku. Aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu se tam pohybují okolo 280 mikrogramů na metr krychlový. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace se pak v této oblasti pohybují okolo 200 mikrogramů.
- Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový.
- Navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace.
- Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.
„Očekáváme, že situace se bude zlepšovat během neděle, kdy zesílí jihozápadní vítr,“ předpokládá klimatolog a meteorolog František Šopko. Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.
Se smogem se potýká také Zlínský kraj
Hodnoty polétavého prachu se ve Zlínském kraji pohybují v rozpětí od 71 do 140 mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší situace je ve Valašském Meziříčí, kde se denní koncentrace v sobotu po poledni pohybovaly okolo 140 mikrogramů na metr krychlový, hodinové okolo 245 mikrogramů. Naopak nejlépe se dýchá obyvatelům Těšnovic, kde se čtyřiadvacetihodinové hodnoty dostaly na 71 mikrogramů.
Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 v sobotu ve 14:00 (mg/m3)
- Otrokovice-město - 76
- Štítná nad Vláří - bez hodnot
- Těšnovice - 71
- Uherské Hradiště - 92
- Valašské Meziříčí - 140
- Zlín (ZŠ Kvítkova) - 99
- Zlín - 92
Český hydrometeorologický ústav připomíná doporučení pro veřejnost. „Doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Platí to zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti,“ upozorňují meteorologové. Lidé by také měli omezit využívání automobilů se spalovacím motorem. „Emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého,“ varuje úřad.