Silné bouřky zvedaly hladiny toků, hasiči měli stovky výjezdů

3 minuty
Události: Následky silných bouřek
Zdroj: ČT24

Českem se v noci a nad ránem prohnaly silné bouřky. Hasiči kvůli nim měli zhruba přes šest set výjezdů. Nejvíc zásahů bylo v Praze a Středočeském kraji. Hasiči ve většině případů odčerpávali vodu a odklízeli popadané stromy. Silničáři z několika menších středočeských silnic v okolí Prahy museli odstraňovat kamení a sesuvy půdy. Déšť na několika místech zvedal také hladiny malých toků. Během sobotního odpoledne se vyčasilo. Příští týden meteorologové očekávají tropické teploty.

Nejvyšší úhrn srážek za 24 hodin registrovali meteorologové v sobotu ráno v Praze-Komořanech, a to 100,8 milimetru. Osmdesátimilimetrový úhrn hlásí i stanice Sedlice na Strakonicku, téměř 78 milimetrů napršelo ve Strakonicích.

Na jihu Čech byly páteční srážky provázející bouřky velmi intenzivní. Na Boubíně napršelo v pátek kolem 20:00 za půl hodiny 42 milimetrů, v Černé v Pošumaví přes 45 milimetrů za 40 minut, uvedli meteorologové. „Bouřka může být i v sobotu odpoledne,“ řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Jihočeští hasiči vyjížděli v pátek večer k osmi desítkám zásahům. Odklízeli popadané stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů, čistili propusti na střechách panelových domů, kde voda protékala výtahovými šachtami. Zajistili také několik uvolněných kovových dvoumetrových zábran, které spadly v Českých Budějovicích na zem a ohrožovaly zaparkovaná auta.

2 minuty
Česko zasáhly silné bouřky a intenzivní deště
Zdroj: ČT24

V Kaplici se do jednoho domu valila voda a bylo nutné pytlovat. V Rožmitále na Šumavě či Jeníně museli čistit vpusti pod silnicí, protože hrozilo, že přeteče rybník, informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Botič a Pitkovický potok dosáhly třetího stupně

Po půlnoci z pátka na sobotu se intenzívní srážky přesouvaly z jižních Čech k severovýchodu a postupně zvedaly hladiny zejména menších toků v povodí Vltavy. Kolem čtvrté hodiny ráno byl na Botiči v profilu Jesenice-Kocanda a na Pitkovickém potoce v profilu Kuří dosažen třetí stupeň povodňové aktivity, po desítkách minut ale začaly hladiny opět klesat.

Třetího stupně dosáhl kolem šesté hodiny ráno Botič i v Průhonicích, kde se částečně vylil z korita, k ohrožení domů a obyvatel ale nedošlo. Třetí stupeň zde podle dat ČHMÚ trval do 10:40, hladina je nyní na druhém stupni a dál pomalu klesá.

Sesuvy půdy na silnicích

Středočeští hasiči vyjížděli v regionu k 260 událostem, z toho v drtivé většině případů šlo o technickou pomoc. V rámci těchto výjezdů zatím evidují zhruba padesát ke stromům padlým přes silnici a více než devadesátkrát jeli pomoci s odčerpáním vody ze sklepů a níže položených míst. „Nejvíce událostí bylo v okrese Praha-západ,“ uvedla jejich mluvčí Tereza Sýkora Fliegerová.

Ve Vraném nad Vltavou u Prahy byl nános kamení a půdy na místní silnici. Omezen byl proto provoz některých spojů Pražské integrované dopravy, a to na linkách číslo 314, 338, 360, 361, 390. Další sesuvy policie evidovala na silnici číslo 1157 v Černošicích u Prahy a v Trubíně na Berounsku. Na místa též zamířili pracovníci silniční údržby. Před 18:00 už byly všechny silnice v regionu podle pracovníka dispečinku krajské správy a údržby silnic uklizené a průjezdné.

Pražští hasiči zasahovali u několika desítek událostí, nikoho ale nemuseli zachraňovat ani evakuovat. Kolem sedmé hodiny ráno se situace začala uklidňovat, uvedli na Twitteru.

Následky bouřek likvidovali hasiči i v Ústeckém a Libereckém kraji. Čerpali vodu vytékající z kanálů kolem nádraží v Litoměřicích a Lovosicích, odklízeli větve spadlé na koleje či silnice. V Doksanech na Litoměřicku napršelo přes sedmdesát litrů na metr čtvereční. Hladina toků na severu Čech se nikde výrazně nezvedla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 11 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...