Senát plzeňské zdravotnické fakulty potvrdil na další období nominaci děkana, který dřív rezignoval

Akademický senát Fakulty zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) v pondělí potvrdil nominaci Lukáše Šticha na další období ve funkci děkana. Štich přitom 1. února po výzvě rektora Západočeské univerzity (ZČU) rezignoval kvůli podezřením souvisejícím s udělováním stipendií na fakultě, případem se zabývá i policie. Senát v prosinci zvolil Šticha kandidátem na děkana na další období od 28. března 2023 do 27. března 2027. Své usnesení nyní nezrušil, rektor má ale pravomoc ho děkanem nejmenovat, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Podle Staré se aktuální mimořádné jednání senátu týkalo jen druhého funkčního období, do něhož Šticha v prosinci jako kandidáta zvolil, ale rektor ho ještě nejmenoval. Senát mohl odvolat svůj prosincový verdikt, což ale neudělal. Štichovými údajnými prohřešky se nezabýval. „Štich sice v souvislosti se závažným podezřením rezignoval, ale v platnosti zůstávalo prosincové usnesení akademického senátu FZS o jeho zvolení do čela fakulty pro další čtyřleté funkční období,“ připomněla mluvčí.

Dvanáctičlenný akademický senát fakulty v pondělí podle Staré rozhodl o tom, že své prosincové rozhodnutí o volbě Šticha kandidátem na děkana nezmění. Z 11 přítomných senátorek a senátorů se pět vyslovilo pro zrušení prosincového usnesení, tři byli proti. Tři hlasy byly neplatné. Pro zrušení rozhodnutí bylo potřeba tří pětin hlasů senátorů, tedy osmi, řekla mluvčí školy.

„Senát fakulty měl možnost vzít záležitost do svých rukou. Svým rozhodnutím teď věc vlastně pouze předal opět na úroveň univerzity,“ řekl rektor Miroslav Holeček. Věří, že výsledek jednání senátu vyvolá diskusi uvnitř fakulty. Vedení univerzity stále nabízí součinnost, dodal.

Rektor nemusí děkana jmenovat

Pokud rektor od šéfa senátu obdrží návrh na jmenování Šticha děkanem na další čtyři roky, důkladně ho podle mluvčí posoudí. „Jeho pravomocí je kandidáta na děkana do funkce nejmenovat. Důvody pro nejmenování upravuje zákon,“ informovala Stará. Rektor podle ní zhodnotí naplnění zákonných podmínek pro nejmenování a také průběžné výsledky šetření na fakultě.

Podle mluvčí Štich rezignoval i proto, aby nepoškodil dobré jméno univerzity. Zároveň má možnost vzít svoji kandidaturu zpět, řekla. Vedením fakulty je teď pověřený proděkan pro výzkum, strategii a tvůrčí činnost Denis Mainz.

„Upozornění, že na jedné z fakult ZČU dochází k nekalému jednání v souvislosti s udělováním stipendií, dostal rektor od redaktora deníku Právo v pondělí 30. ledna. Popsané jednání jednoznačně odsoudil a vzal jako podnět pro prošetření popsané záležitosti,“ řekla mluvčí univerzity 1. února. Následně rektor vydal pokyn k zahájení interního auditu na všech fakultách. Hromadným e-mailem také připomněl studujícím, jak mohou podat podnět, pokud se na univerzitě setkají s neetickým jednáním. Štich tehdy vzkázal, že se s vedením ZČU dohodli, že oficiálně bude komunikovat pouze mluvčí univerzity.

„Podle zjištění deníku Právo měl děkan Lukáš Štich udělovat nejméně jedné studentce stipendia, z nichž si část nechával vracet. Děkan s nařčením nesouhlasí a chce poskytnout vysvětlení. Nechce však poškozovat jméno univerzity, a proto rezignoval,“ uvedla 1. února Stará.

Podle informací ČTK není jasné, zda o jmenování Šticha děkanem bude rozhodovat současný rektor Miroslav Holeček, nebo až nový šéf ZČU Miroslav Lávička, který vysokou školu s více než jedenácti tisíci studentů povede od letošního 1. března.

Načítání...