Ropné kaly v Ostravě firma odtěžila, ale neodvezla. Nabíhá jí penále 100 tisíc korun denně

Všechny kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě už byly odtěženy a stabilizovány vápnem. Potvrdila to Pavla Ivácková ze společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, která kaly likviduje. Firma ale většinu upravených kalů do konce roku z areálu lagun neodvezla, a tak jí začalo nabíhat penále.

Ivácková již potvrdila, že od 23. prosince až do případného podepsání dodatku smlouvy činí penále 100 tisíc korun denně. Původní hodnota zakázky bez DPH byla 429 milionů korun.

Státní podnik Diamo, který zakázku na likvidaci kalů zadal, nyní posuzuje, zda je možné vypracovat dodatek smlouvy, který by ponechání kalů v Ostravě povolil.

„Diamo intenzivně pracuje na tom, aby další postup odpovídal požadavkům a doporučením ministerstva životního prostředí a ministerstva financí a zároveň byl v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Potvrzujeme, že je zadáno zpracování právního rozboru k případnému dodatku. Výsledky rozboru očekáváme příští týden,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Jana Dronská.

Na žádost dotčených orgánů se bude i hlinka upravovat speciálním pojivem, aby se mohla podobně jako kaly termicky využít.
Pavla Ivácková
AVE CZ

Z lagun podle AVE CZ nyní zbývá ještě odtěžit takzvanou hlinku, tedy zeminu kontaminovanou ropnými látkami. Práce na odstranění hlinky budou podle Iváckové pokračovat do konce června. Oproti odhadům se jí v lagunách nachází desetkrát více, což se ukázalo až při odtěžování kalů. 

Kaly už nepáchnou, tvrdí AVE CZ

Ivácková dodala, že kaly smíchané s vápnem nepáchnou a okolí ani jinak nezatěžují. Firma má povoleno je před likvidací do konce roku 2020 ponechat na skládce v Čáslavi na Kutnohorsku. Podle Iváckové ale expertizy ukázaly, že z hlediska zatížení a ochrany životního prostředí by nejšetrnějším řešením bylo ponechat je zatím v areálu lagun.

Proti skladování v Čáslavi se také ohradilo vedení tohoto města, které poukázalo na zvýšené náklady a nadměrnou dopravu. Souhlas s tím, aby upravené kaly před odvezením ke spálení zůstaly v Ostravě, už vyjádřila ministerstva financí a životního prostředí. Vadí to naopak vedení Ostravy.

Laguny byly desítky let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Jejich odtěžování začalo v roce 2004, ale neustále ho provázely problémy. V roce 2011, kdy bylo vytěženo na 200 tisíc tun kalů, se práce zastavily. Ukázalo se, že v lagunách byly další desítky tisíc tun odpadu.

Zakázku na odstranění takzvaných nadbilančních kalů dostala společnost AVE CZ. Kaly měla odtěžit i odvézt z Ostravy do konce loňska. Kaly se spalují v elektrárně Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku.

Odstraňování kalů v Ostravě se protáhne (zdroj: ČT24)