Roklanská chata na Šumavě se nebude bourat, řekl Hladík

2 minuty
Události: Roklanská chata se bourat nebude
Zdroj: ČT24

Roklanská chata v nepřístupné části Národního parku Šumava se nebude bourat, zatím se zakonzervují dochované autentické části. Park zadá projekt, který posoudí, jak se konzervace udělá. O konečném osudu chaty se pak může rozhodnout až za deset či dvacet let, sdělil v pátek v Modravě ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zchátralou chatu z 30. let minulého století chtěl loni park zbourat. Ministr demolici zastavil a rozhodl o vypracování tří studií. Posuzovaly stav chaty, prověřovala se i její historie.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí odpoledne upřesnila, že možnost otevření cesty k Roklanské chatě bude záviset na klidových zónách v souvislosti se stavem populace tetřeva. „Nyní nejsme schopni dát přesný odhad. Monitoring tetřeva se realizuje jednou za pět let,“ uvedla Krejčí.

Proti uvažované demolici, na kterou měl park i příslušný výměr, se zvedl odpor části veřejnosti, záměr se nelíbil turistům ani některým politikům. Chata je v území, které je kvůli ochraně přírody nepřístupné a lidé k ní tak nemohou dojít. Není památkově chráněná.

„Shodli jsme se, že nebudeme bourat, já ji nechci bourat. Zároveň je asi neudržitelné nechat ji v současné podobě,“ připustil Hladík. Zkoumání, které před rokem zadal, podle něj prokázalo, že chatu nechala postavit správa lesů a používala ji jako dům pro lesníky. Nikdy ji nevlastnil ani nespravoval Klub českých turistů.

Nejdetailnější ze tří zpracovaných posudků upozornil, že chata má mnoho nepůvodních prvků, zejména v dřevěných částech. „Nicméně, byť by to znamenalo velký zásah a velkou výměnu, stavebně se zachránit dá,“ míní ministr. Připomněl, že jakékoliv práce jsou vzhledem ke klidovému území limitovány obdobím od začátku srpna do konce října, takže i případná konzervace, pokud by se podařilo rekordně rychle vypracovat projekt a získat stavební povolení, by mohla začít nejdříve příští rok. Hladík předpokládá, že se to podaří spíše až v srpnu 2026.

„Čas je neúprosný, jsou tam drsné přírodní podmínky a každý měsíc, kdy do toho prší nebo sněží, je pro dřevěné i zděné prvky špatný,“ popsal ředitel parku Pavel Hubený, který musí nyní zadat vypracování projektu na konzervaci. Podle odhadů se dá zachránit asi pětina dřevěných prvků, zděné části jsou v zachovatelném stavu z 80 procent, doplnil. „Projektant to ale může vidět jinak,“ dodal Hubený. Chata není podle ministra v tak špatném stavu, že by v nejbližší době hrozilo její zřícení.

Projekt ukáže, jak bude nejvhodnější zakonzervování udělat. „Je více variant. Jedna je, že bychom vše provedli přímo na místě, druhá, že by se zakonzervování dřevěných částí provedlo mimo místo, pak by se někam uložily a čekali bychom, než se rozhodne, jak a kde se použijí,“ upřesnil Hubený.

Budoucnost chaty

Hladík chce nechat rozhodnutí o konečném osudu chaty na vzdálenější dobu, možná za deset či dvacet let. Podle něj je možné, že se časem přírodní poměry v území změní, chráněný biotop se posílí a bude případně možné území výhledově v omezeném režimu zpřístupnit. Pak by se mohli lidé dostat i k chatě. Rozhodně to ale není otázka několika let, spíše několika pětiletí, dodal ministr.

Hubený dodal, že bude třeba zjistit, zda je pro veřejnost podstatné zachovat chatu na daném místě. Pokud by se ukázalo, že klíčová je pro lidi samotná stavba, mohly by se její dochované konzervované prvky podle něj použít do nějaké repliky, infocentra či jiného přístupného místa i mimo původní lokalitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
před 12 hhodinami

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
před 12 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 13 hhodinami

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...