Revitalizace pražského Rohanského ostrova může začít

Praha - Radní hlavního města odsouhlasili plán na urbanistický rozvoj Rohanského ostrova. Primátor může s developerem podepsat smlouvu, a revitalizace rozvojového území tak může začít. Hlavní město v červnu 2008 rozhodlo o tom, že lukrativní parcely na Rohanském ostrově prodá Konsorciu Rohan za 1,7 miliardy korun. Na nich má vzniknout nové městské centrum. Náklady na vybudování celého projektu mají činit přibližně 15 miliard korun. Většinu v konsorciu drží developerská společnost Sekyra Group.

Radní Martin Langmajer (ODS) odhaduje, že stavba bude trvat deset až patnáct let. „Samozřejmě developer bude mít zájem realizaci urychlit, protože dokud pozemky nezastaví a nevykoupí od města, platí za ně městu nájem, který je okolo 100 milionů ročně. Čili každý developer, který bude součástí toho projektu, rozhodně bude spěchat na realizaci,“ poznamenal člen pražského vedení.

Sekyra Group již dříve sdělila, že kvůli recesi na trhu se má stavba nových bytů, kanceláří a obchodů uskutečnit v objemově menších fázích. Fázování projektů prý umožní stavitelské společnosti investovat zisky z předchozích etap výstavby do následujících fází. Podíl vlastních zdrojů se má u budoucích projektů Sekyra Group pohybovat kolem 25 procent.

1. fáze - jeden blok rezidenční, druhý komerční

„Bezprostředně po odsouhlasení realizační studie plánujeme zahájit práci na přípravě projektu pro územní rozhodnutí pro první etapu projektu, tedy pro dva domovní bloky, jeden rezidenční a jeden komerční,“ řekl výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. „V případě standardního průběhu územního a stavebního řízení budeme stavbu schopni zahájit koncem roku 2011. Předpokládáme, že v té době již opět bude na trhu odpovídající poptávka po tomto produktu,“ dodal manažer. V první fázi projektu má vzniknout přibližně 150 až 200 bytů a 12 000 až 16 000 metrů čtverečních kancelářských ploch. Anderle odhaduje, že první fáze si vyžádá investici kolem 1,5 miliardy korun.

Developer se musel vypořádat s připomínkami úředníků magistrátu. „Šlo především o řešení dopravní infrastruktury, to byla primární věc, druhá věc byla školství. Většina připomínek se týkala služeb a vzniku jakéhosi městského centra, protože jsme nechtěli, aby na Rohanském ostrově vzniklo satelitní městečko. Myslím, že projekt je v tuto chvíli plnohodnotný a odpovídá tomu, že to je revitalizace centra města,“ uzavřel Langmajer.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 11 mminutami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
před 11 mminutami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 1 hhodinou

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5500 domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovina domácností už teplo a teplou vodu má. Dodávky do zbývajících míst mají být obnoveny do 20:00.
10:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kejda už asi natéká do znojemské nádrže, uvádí Povodí Moravy

Naředěná kejda v Dyji z protržené jímky na farmě u Podmyčí už podle Povodí Moravy asi natéká do znojemské nádrže, která zásobuje pitnou vodou Znojmo a okolí. Stále ale platí, že vodu ve Znojmě lze bez obav pít, uvedla firma Vodárenská akciová společnost (VAS). Amoniak postupně vyprchává, překročení limitů je nyní zhruba dvojnásobné. I v nádrži se ale znečištění velmi naředí, je v ní zhruba 2,5 milionu metrů krychlových vody, informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
10:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 7 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami
Načítání...