R46 je bezpečnější. Vyšší rychlost k tomu ale podle policie nepřispěla

Prostějov – Rychlostní silnice R46 mezi Vyškovem a Olomoucí je podle policie od snížení povolené rychlosti bezpečnější. Počet nehod, u nichž zasahovali, se loni, kdy se většinou místo 130 jezdilo nanejvýš rychlostí 100 km/h, snížil oproti předchozímu roku více než o čtvrtinu a mezi Vyškovem a Olomoucí se navíc nestala žádná smrtelná nehoda. Policie loni oponovala návratu rychlosti 130 km/h alespoň na některé úseky R46, které prosadilo ministerstvo dopravy.

Na rychlostní silnici R46 se počet nehod snížil z necelé stovky nehod v letech 2011 a 2012 na loňských 70. Výrazný pokles počtu havárií – z nichž navíc žádná neměla tragické následky – přičítá policie snížení rychlostního limitu na rychlostní komunikaci na 100 km/h. „Dopravní opatření, jako bylo snížení rychlosti, splnilo svůj účel. Je tam pokles počtů nehod i následků jako takových,“ uvedl ředitel prostějovské policie Pavel Novák. Policisté přitom pochybují, že dílčí zvýšení rychlosti, které prosadilo ministerstvo dopravy, mělo na bezpečnost na R46 dobrý vliv. „Trváme stále na tom, že komunikace byla stavěna na stokilometrovou rychlost. Je tam absence odstavných pruhů. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dále,“ podotkl vedoucí prostějovského dopravního inspektorátu Vítězslav Matyáš. „Byl bych raději, kdyby zůstala rychlost v původní výši,“ doplnil Pavel Novák.

Ředitelství silnic a dálnic, které se o R46 stará, ovšem upozorňuje, že před zvýšením rychlosti v některých úsecích silnici důkladně opravilo. Na 19 kilometrech rekonstruovali povrch vozovky, na 35 kilometrech vyměnili svodidla. „Svodidla se vyměňovala v úseku od Vyškova až po Olomouc, oprava vozovky se týkala pouze Olomouckého kraje,“ upřesnil Pavel Študent z ŘSD. Opravy by měly pokračovat i letos. Po dokončení výměny svodidel se rychlostní limit zvýšil z jednotné stovky na 110 km/h mezi Vyškovem a Brodkem a mezi Prostějovem a Olomoucí, 130 km/h mezi Brodkem a Prostějovem, na obchvatu Prostějova je naopak rychlost snížena na 90 km/h.

Rychlosti na R46
Zdroj: ČT24

Stavem rychlostní silnice R46 se začali silničáři, ministerstvo a policie zabývat po tragické nehodě v roce 2011. Přes nedostatečná svodidla tehdy přelétlo do protisměru osobní auto a tam se srazilo s jiným. Při nehodě zemřelo šest lidí.

Ačkoli je rychlostní silnice R46 postavena jako pouhá meziregionální spojnice – byť rychlá a kapacitní – dnes slouží jako tah nejvyššího významu. Až do dokončení dálnice D1 zůstane součástí spojení Plzeň–Praha–Brno–Ostrava. Tomu však neodpovídají parametry komunikace – některé nájezdy nemají připojovací pruh, krajnice jsou úzké. Špatné jsou také rozhledové poměry, místy je vidět jen na 150 metrů. Právě tím také policie zdůvodnila své stanovisko, že není vhodné rychlostní omezení na R46 zmírnit. Proti zrychlení se stavělo také ministerstvo vnitra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 1 hhodinou

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5500 domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovina domácností už teplo a teplou vodu má. Dodávky do zbývajících míst mají být obnoveny do 20:00.
10:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kejda už asi natéká do znojemské nádrže, uvádí Povodí Moravy

Naředěná kejda v Dyji z protržené jímky na farmě u Podmyčí už podle Povodí Moravy asi natéká do znojemské nádrže, která zásobuje pitnou vodou Znojmo a okolí. Stále ale platí, že vodu ve Znojmě lze bez obav pít, uvedla firma Vodárenská akciová společnost (VAS). Amoniak postupně vyprchává, překročení limitů je nyní zhruba dvojnásobné. I v nádrži se ale znečištění velmi naředí, je v ní zhruba 2,5 milionu metrů krychlových vody, informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
10:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 7 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 19 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...