Protiváha Husovi nebo přiživení křivd? Hřib a Wolf se přeli o obnovu Mariánského sloupu

17 minut
Události, komentáře: Spor o Mariánský sloup
Zdroj: ČT24

Pražské zastupitelstvo znovu odmítlo obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Stoupenci plánu na nové vztyčení památky chtěli zrušit původní rozhodnutí z roku 2017 a povolit autorovi potřebný zábor plochy. Jedním z nich je zastupitel za KDU-ČSL Jan Wolf, podle něhož by sloup mimo jiné vyvažoval Husův pomník. Proti je primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se obává zbytečných kontroverzí. Své názory prezentovali v Událostech, komentářích.

Mariánský sloup vznikl jako připomínka úspěšné obrany Prahy před švédskými dobyvateli, vysvětlil Wolf s tím, že tento odkaz je živý i v současnosti. Navíc je podle něj jedním z nejkvalitnějších barokních děl. Že je originál ztracen, podle něj nevadí. I sochy na Karlově mostě jsou kopie, někdy i druhé.

Důležitý je podle Wolfa také náboženský rozměr sloupu. „Čechy vždy se odkazovaly k Panně Marii. Mimochodem i Česká republika je zasvěcena kultu Panny Marie,“ prohlásil. Symbol katolické víry má podle něj na náměstí vyvažovat pomník Jana Husa z roku 1915. Ten ostatně vznikl i s ohledem na umístění sloupu.

Hřib si však myslí, že místo vyváženosti by obnova památky přiživila křivdy a přispěla k rozdělení společnosti. Považuje ji za ideově politický symbol. O tom, že je to kontroverzní téma, je přesvědčen po vzrušených debatách na zastupitelstvu i sociálních sítích.

Historik umění Pavel Kalina lituje, že někdo vnímá téma jako kontroverzní. Debatu o symbolickém významu stavby považuje za kontraproduktivní a říká, že by se k ní mělo přistupovat racionálně v rámci širšího promýšlení, jak pozvednout úroveň celého náměstí. Nevidí důvod, proč by na něm nemohla stát. „Skoro na každém větším náměstí v téhle zemi je Mariánský sloup,“ upozornil.

Jedním z důvodů pro odmítnutí sloupu je podle Hřiba respekt k platnému usnesení zastupitelstva z roku 2017. „Určitě by nebylo praktické, kdyby každé zastupitelstvo muselo hned schválit kompletní sadu všech vyhlášek a všechno změnit,“ podotkl s tím, že by se tak otevřela Pandořina skříňka neustálého přehodnocování přijatých rozhodnutí.

Wolf s tím však nesouhlasí a považuje dva roky staré rozhodnutí za nešťastné. Je přesvědčený, že obnova sloupu nakonec získá v zastupitelstvu většinu hlasů, a bude o ni dál usilovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 16 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...