Problematický přejezd v Rožnově má nové zabezpečení

3 minuty
Události v regionech: Bezpečnější přejezdy
Zdroj: ČT24

Železniční přejezd v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku je po modernizaci opět v provozu. Za posledních šestnáct let se na něm stalo devět nehod, při kterých zemřeli dva lidé. Zatímco počet nehod na železničních přejezdech v Česku obecně klesá, ve Zlínském kraji se jich do konce letošního září stalo víc než za celý loňský rok. Snížit tyto počty by mělo právě lepší zabezpečení.

Jedna z tragických nehod se na přejezdu v Rožnově pod Radhoštěm stala na konci letošního července. Na koleje i přes blikající světelnou signalizaci vjel řidič v osobním autě, nedal vlaku přednost a při srážce zemřel.

Teď se tento druhý nejnebezpečnější přejezd v kraji změnil, přibylo u něj šest závor. „Dále jsme zrealizovali novou světelnou signalizaci na křižovatce se silnicí I/35. Díky propojení signalizací jak na křižovatce, tak na přejezdu, by už nemělo docházet k situacím, kdy je železniční přejezd uzavřen a jezdila by k němu další auta,“ popsal mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Přehlednost přejezdu chválí i řidiči.

Ve Zlínském kraji počet nehod vzrostl

V loňském roce se stalo na železničních přejezdech v Česku mezi lednem a koncem září sto osmnáct nehod, letos za stejné období sto jedna. Ačkoli jejich celkový počet klesá, ve Zlínském kraji se letos zatím do konce září stalo jedenáct nehod – víc, než za celý loňský rok.

„Zlínský i Jihomoravský kraj jsou někde ve středu v průměru statistik v celé České republice. Co se týče Zlínského kraje, tam je to mezi deseti až patnácti střetnutími během jednoho roku,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Mezi další riziková místa patří přejezd ve Stříteži nad Bečvou, Želechovicích nad Dřevnicí nebo ve zlínské ulici Podvesná.

Pozor si musejí dávat i chodci

Podle koordinátora BESIP ve Zlínském kraji Zdeňka Patíka by měl řidič při příjezdu k přejezdu zpomalit. Pokud bliká bílé světlo, musí jet maximální rychlostí padesát kilometrů za hodinu. Pokud nebliká, musí být ještě opatrnější. „Pokud je to tak, tak může jet maximálně třicet kilometrů za hodinu. A samozřejmě se musí přesvědčit, jestli může přes železniční přejezd přejet,“ řekl.

Pozor by si ale měli dávat také chodci. Odborníci apelují na to, aby při přecházení zapojovali nejen zrak, ale i sluch. A hlavně nepoužívali sluchátka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 13 mminutami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
19:01Aktualizovánopřed 43 mminutami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 2 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 8 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 14 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 23 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánovčera v 19:14

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
včera v 18:26
Načítání...