Případ zříceného mostu ve Vilémově bude řešit Nejvyšší soud. Dovolal se k němu jeden z odsouzených stavbyvedoucích Roman Bednařík. České televizi to řekla předsedkyně senátu Okresního soudu v Havlíčkově Brodě Hana Doubková. Most se zřítil v roce 2014, pod ním zahynuli čtyři lidé a další dva se zranili. Soudy potrestaly šest lidí včetně Bednaříka podmíněnými tresty.
Případ pádu mostu ve Vilémově míří k Nejvyššímu soudu, stavbyvedoucí podal dovolání
„Věc je již předložena Nejvyššímu soudu k rozhodnutí o dovolání odsouzeného Bednaříka,“ uvedla Doubková.
Odvolací soud loni Bednaříkovi a druhému stavbyvedoucímu Josefu Spourovi tresty zpřísnil, na tři roky vězení s odkladem na čtyři roky a čtyřletý zákaz činnosti. Původně dostali u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě tresty nižší. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim soud předloni udělil dvouapůlleté podmínky a zákaz činnosti. Státní zástupkyně se proti rozhodnutí ale na místě odvolala.
Osudný den 4. září 2014
Most ve Vilémově se zřítil v září 2014, pod ním v té době pracovalo šest dělníků. Čtyři zahynuli a dva byli zraněni. Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry.
Podle závěrů policejního vyšetřování, výslechů a odborných posudků nebyly stavební práce řízeny v souladu s projektovou dokumentací a nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce.
Původně bylo kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti souzeno celkem deset lidí. Kromě Bednaříka a Spoura soudy odsoudily další čtyři lidi. Dalším čtyřem obžalovaným soudy postupně stíhání zrušily.
Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově procházel v roce 2014 rekonstrukcí, která byla součástí modernizace silnice druhé třídy 345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.