Ve Vilémově se zřítil most. Dělníci zůstávají pod sutinami

Vilémov (Havlíčkobrodsko) – Most ve Vilémově, přes který vede silnice druhé třídy, se odpoledne zřítil. Pod sutinami zřejmě zůstalo šest dělníků, dalšího zranil kus zdiva z mostu. Jednoho dělníka se záchranářům už podařilo vyprostit, druhý vyproštěný muž byl podle mluvčí pražských hasičů mrtvý. Lékaři na místě ale tuto informaci zatím nepotvrdili. Na mostě probíhaly stavební práce. Silnici, na které most leží, rekonstruuje konsorcium dvou stavebních firem, zavalení dělníci ale pracovali pro subdodavatele – byla jím firma Bögl & Krýsl, která figurovala v obdobné roli v případu ve Studénce. Zástupkyně firmy však zdůraznila, že odtěžování půdy, během kterého k neštěstí došlo, zajišťovala jiná společnost.

„Podle předběžných informací – ty máme od stavebních firem – na mostě pracovalo šest dělníků, tři z jedné strany, tři z druhé strany,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková. Tři dělníci jsou ze Slovenska, další tři Češi.

Záchranáři již po několika desítkách minut převezli do havlíčkobrodské nemocnice muže, kterého zasáhl kus zdiva z mostu. V nemocnici se ale ukázalo, že jeho zranění je spíše lehčí, vrátil se proto zpět, aby označil místo, kde by mohli být další zavalení dělníci.

Vyproštěnému dělníkovi hrozí crush syndrom

Druhého dělníka, který byl zasypaný do půli těla, vyprostili záchranáři po čtyřech hodinách. Muž byl letecky přepraven na traumacentrum do Hradce Králové. „Byl převeden na umělou plicní ventilaci, jde o těžké poranění,“ uvedla Filová. Dělníkovi, který byl několik hodin zavalen, hrozí tzv. crush syndrom. Při něm se po dlouhodobém stlačení uvolňují ze svalů nebezpečné látky, které mohou způsobit selhání ledvin.

Další zavalené nadále hledají týmy se psy. Stav mostu ale zatím nedovoluje použít těžkou techniku. Záchranáři proto mohou používat jen ruce a menší nářadí. „Situace na místě zásahu se nemění rychle. Zásah se řeší několik hodin až dnů, protože musíme pracovat pomalu, citlivě, abychom neohrozili lidi, kteří potenciálně jsou pod sutinami,“ zdůraznil ředitel havlíčkobrodských hasičů Luboš Vacek. „Vzhledem k tomu, že spadla celá plocha mostu dolů, šíření pachových stop lidí bude složité a psi budou mít velké problémy,“ dodal ředitel odboru operačního řízení HZS ČR Luděk Prudil.

Silniční most, který se zřítil, vedl přes říčku Hostačovku. Byl součástí silnice II/345, která vede do Vilémova od státní silnice z Golčova Jeníkova a pokračuje dále do Chotěboře. Starosta Vilémova Jiří Lebeda uvedl, že na mostě probíhaly stavební práce. Probíhalo podle něj odbagrování zeminy u základů pilíře. „Při nějakých pracích, kdy se měl rozebrat, se zlomil v půlce a spadl,“ přiblížil starosta. V korytě potom zůstaly ležet dva velké betonové bloky.

Kriminalisté vyslýchají svědky a zajišťují důkazy. „Na místě je soudní znalec z oboru silniční dopravy, míří sem statik,“ uvedl náměstek policejního ředitele v kraji Pavel Peňáz. Někteří místní lidé mluvili o tom, že na jedné straně mostu byla hodně odbagrovaná zemina. Podle Peňáze ale zatím nelze spekulovat o tom, že by pád mostu způsobil neodborný zásah. „Možností je řada,“ uvedl.

Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve 14:41. Kromě policie vyrazili do Vilémova záchranáři a především hasiči – dorazilo pět jejich jednotek a dva místní kynologové. V podvečer přibyli na místo také specialisté včetně dalších psovodů, psychologů a specialistů na vyprošťování se speciální technikou. Podle Prudila jde o štěrbinovou kameru a lokátory.

Silnice II/345 je kvůli rekonstrukci dlouhodobě uzavřena pro tranzitní dopravu, po zřícení vilémovského mostu doporučují silničáři do oblasti vůbec nejezdit. Jako objízdná trasa slouží silnice II/346, která vede jižněji. V okolí Vilémova, ale i na hlavní silnici I/38 či na dálnici D1 se může v souvislosti se zásahem u zříceného mostu objevit těžká technika.

Zavalení jsou z firmy, která má za sebou Studénku, práce ale neprováděli

Opravu silnice II/345 zadal Kraj Vysočina konsorciu M-silnice – Strabag. Stavbaři ale předali stavbu mostu subdodavateli. Tím je podle krajského náměstka pro dopravu Libora Joukla firma Bögl & Krýsl známá v souvislosti s tragédiemi ve Studénce v roce 2008 (čtěte zde) a u Kuriman nedaleko Spišské Nové Vsi, kde se zřítil rozestavěný dálniční most před dvěma lety (čtěte zde). Mediální zástupkyně firmy však zdůraznila, že její pracovníci nezajišťovali samotné odtěžování zásypu, při kterém se most rozpadl. „Ti, co byli pod mostem, jsou naši lidé, kteří se tam účastnili na přípravných pracech,“ dodala.

Mluvčí Kraje Vysočina řekla serveru Denik.cz, že poslední kontrola mostu postaveného ve Vilémově ve 20. letech minulého století proběhla loni v listopadu. Podle ní stav mostu nebyl havarijní – získal hodnocení 4 až 5 na sedmibodové škále, kde 7 značí nejhorší stav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 8 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 13 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 17 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 21 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 21 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...