Pražské náplavky letos čekají další úpravy a řada kulturních akcí

Praha plánuje na náplavkách dokončit investice do síťových rozvodů, přidat toalety a lavičky nebo vybudovat mola pro rybáře. Městská firma Trade Centre Praha (TCP) připravuje také větší úpravy části náplavky na smíchovské straně a jedná o umístění kamer a lamp veřejného osvětlení. Letos by se tam měly konat velké kulturní, sportovní nebo gastronomické akce.

Letošní program podle kurátora náplavek Petra Hozmana odstartuje v dubnu velikonočními slavnostmi, v květnu je v plánu festival pro děti Ratolestfest a ve spolupráci s Prahou 1 a 5 na začátku června akce k oslavě dne dětí. Dále by se na náplavkách měly letos konat gastronomické festivaly, farmářské trhy, rybářské slavnosti a na podzim akce ke sto letům diplomatických vztahů mezi ČR a Mexikem a Signal festival.

Hozman uvedl, že v plánu jsou také dvě velké výstavy ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, divadelní festival Arena, výtvarný festival Prague Biennale, veslařský závod Pražské primátorky a TCP jedná o spolupráci s mezinárodní přehlídkou Designblok.

Pokračovat budou také autorská čtení v jedné z kobek v nábřežních zdech, které město nechalo zrekonstruovat a pronajalo různým provozovatelům. Kurátor dodal, že kromě čtení by se měl program v kobce číslo 17 rozšířit i na další typy akcí, například divadlo nebo komediální vystoupení.

Zasíťování Dvořákova a Rašínova nábřeží

TCP letos plánuje do náplavek také investovat. „Chtěli bychom dokončit dvě velké investice, to je zasíťování Dvořákova a Rašínova nábřeží,“ řekl správce náplavek Dušan Sahula. Dodal, že dostatečné zajištění elektrické energie je důležité pro pořádání akcí i pro možnost dobíjení lodí na elektrický pohon, kterých bude v budoucnu přibývat.

Správce doplnil, že firma plánuje rekonstrukci další kobky na Rašínově nábřeží na toalety a doplnění mobiliáře, jako jsou lavičky, koše a pítka. Rybáři se podle Sahuly můžou těšit na dvě nová mola pro pramice a motorové čluny, která by měla na jaře přibýt na tradičních místech u vyústění Motolského potoka a u Železničního mostu pod Vyšehradem.

Architektonická soutěž na úpravy Hořejšího nábřeží

TCP také vypsala architektonickou soutěž na plánované úpravy asi 150 metrů Hořejšího nábřeží mezi Palackého mostem a veslařským klubem Slavia. Výsledek soutěže bude podle Sahuly znám na jaře a s úpravami se začne zřejmě až příští rok. Náplavka by se měla zvednout a měly by na ní přibýt toalety nebo kavárna či restaurace. Firma připravuje také koncepci Dvořákova nábřeží, kde by se v budoucnu mohly konat kulturní akce.

Správce dále řekl, že TCP jedná s další městskou společností Technologie hlavního města Prahy o instalaci kamer na exponovaných místech a také o umístění veřejného osvětlení na náplavkách. Firma podle něj také spustila mobilní aplikaci, která umožňuje menším plavidlům rezervaci kotevního místa.

Od půlnoci zákaz konzumace alkoholu

Pražský magistrát zároveň připravuje vyhlášku, která by měla zakázat konzumaci alkoholu na náplavkách mezi půlnocí a 9:00. Město podle radního Jana Chabra (TOP 09) rovněž jedná s majiteli hotelu Intercontinental o otevření dalšího průchodu nábřežní zdí, takzvaného čapadla. Jedno už město loni otevřelo u Hollaru a vytvořilo u něj volnočasový prostor s občerstvením.

Pražské náplavky, hlavně ta na Rašínově nábřeží, jsou zvláště v létě oblíbeným cílem Pražanů i návštěvníků Prahy. Po pravém břehu navíc vede páteřní cyklotrasa A2. Město v roce 2018 zahájilo opravy náplavek, při kterých zrekonstruovalo kobky ve zdech nábřeží, kde vznikly toalety, kavárny a kulturní prostory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Desítky zločinů a stovky přestupků. Praha 5 hledá cesty, jak zatočit s drogami

Křižovatka U Anděla v Praze 5 je v metropoli rizikovým místem. Odpovídá tomu policejní bilance za posledních deset měsíců – stalo se tam skoro padesát drogových zločinů a pět stovek přestupků kvůli držení omamných látek. Policejní hlídky jsou v této lokalitě prakticky nepřetržitě a radnice hledá další způsoby, jak dealery a jejich zákazníky z rušného místa vytlačit. Třeba tím, že hříšníkům zakáže do čtvrti vstup. To lze udělat až na rok.
před 17 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 19 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
včera v 11:00

Vědci kontrolují pomocí dronů kvalitu ovzduší

Mezinárodní projekt upozorňuje, že malé obce mají často horší ovzduší než lidnatá města. Vědci, včetně těch českých, sledují jeho kvalitu na různých místech i pomocí dronů se speciálními monitory. Pokud zjistí problém, upozorňují na něj místní.
31. 1. 2025

Řidiči musí počítat s omezením na Nuselském mostě

Provoz na pražském Nuselském mostě od pátku komplikuje rekonstrukce. Práce na jednom z nejvytíženějších úseků metropole mají zabránit zatékání vody do tubusu metra, který mostem vede. V obou směrech kvůli tomu bude uzavřený vždy jeden jízdní pruh. Práce potrvají do příští neděle.
31. 1. 2025

V Liberci začala demolice budovy v areálu bývalé Textilany

Po několika dnech příprav začala v pátek odpoledne demolice historické budovy po bývalé Textilaně v centru Liberce. Objekt z roku 1908 se částečně zřítil v pondělí odpoledne. Kvůli hrozícímu pádu dalších částí nařídil stavební úřad kompletní demolici. Budova z roku 1908 byla přitom architektonicky ceněná. Ve 30. letech dostala dokonce cenu za průmyslový design. Firma Syner, která má demolici na starost, chtěla původně bourání zahájit už ve čtvrtek ráno, příprava se ale nečekaně protáhla, neboť statik doporučil jiný postup.
31. 1. 2025

V Brně může díky novému územnímu plánu vyrůst nejvyšší český mrakodrap

V Brně začal v pátek platit nový územní plán. Klíčový dokument stanovuje pravidla pro zástavbu, ochranu zeleně, dopravní infrastrukturu a další rozvoj města. Může také zásadně ovlivnit hodnotu nemovitostí nebo chování investorů. S novým územním plánem už také musí počítat nové projekty. Jedním z prvních je plánovaný další brněnský mrakodrap, který by mohl vyrůst hned vedle AZ Tower.
31. 1. 2025

Samosprávy zasažené povodněmi mohou žádat o dotaci ze Živlu 1

Samosprávy postižené loňskými povodněmi mohou od pátku zasílat žádosti o podporu na obnovu území z programu Živel 1. Dotace mají dotčeným krajům, městům a obcím pomoci s obnovou silnic, chodníků, škol, zdravotnických a kulturních zařízení a dalšího veřejného vybavení. Celkem pro obce v místech, kde hejtmani dříve vyhlásili stav nebezpečí, ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo pět miliard korun. Samosprávy mají na podání žádosti rok.
31. 1. 2025
Načítání...