Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 88 miliard. Dopady opatření přesáhnou deset miliard

Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je o něco více než letos. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 přesáhnou deset miliard korun. Úspory město dělalo ve všech rozpočtových kapitolách, kdy běžné výdaje plošně seškrtalo o deset procent. Výjimkou je veřejná doprava a svoz odpadu. Návrh rozpočtu ve čtvrtek po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé.

Návrh kritizovala opozice, které se mimo jiné nelíbila částka určená na dotace pro sport nebo peníze vyčleněné na takzvané participativní rozpočtování.

„Rozpočet jsme sestavovali ve výjimečné situaci. Neznáme rozpočet státu na příští rok, ještě nebyl schválen, nevíme, jak dopadne daňový balíček, nevíme, co nás čeká v souvislosti s epidemií koronaviru a jejími dopady na ekonomiku. Těch neznámých je celá řada, přesto jsme se rozhodli, že rozpočet schválíme. Neskončíme tak v provizoriu,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Daňové příjmy hlavního města by měly dosáhnout 56,2 miliardy korun, což je méně než letos, kdy mají být 60,7 miliardy. Od státu dostane město o asi dvě miliardy korun více než letos, a to 18,1 miliardy korun. Jde o peníze, které město získává na školy či státní správu a které rozpočtem Prahy pouze „protečou.“

Magistrát také využije 3,3 miliardy korun z minulých let. O miliardy korun naopak Praha přijde v případě schválení vládního záměru zrušit superhrubou mzdu.

Mezi největší investice patří stavba metra D a oprava stanic

Sníženy budou běžné výdaje na fungování města, a to asi o 1,3 miliardy korun na 42,4 miliardy korun.

Investice dosáhnou 14,8 miliardy korun. Mezi nejzásadnější bude patřit mimo jiné stavba metra D, do které město vloží ze svého rozpočtu a rozpočtu dopravního podniku (DPP) asi 1,7 miliardy korun. Dalších 363 milionů půjde na opravu stanic metra.

Prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) půjde do vodovodních řadů 2,4 miliardy korun. Další investice jsou plánovány do malešické spalovny, oprav mostů nebo dostavby Průmyslového paláce a obnovy veřejných prostranství. Do školství pak půjde více než jedna miliarda.

Značný vliv na hospodaření má současná koronakrize. Dopady covidu letos budou podle odhadu města přes deset miliard korun. Jedná se jak o daňové propady, tak i ztrátu dalších příjmů, jako je například pokles vybraného jízdného v MHD.

Nejistota při sestavování rozpočtu nevychází pouze z koronakrize, ale rovněž podle Vyhnánka z nepředvídatelných kroků vlády a Poslanecké sněmovny. Další neznámou je výše možného zpětného uplatnění daňové ztráty, takzvaného loss carrybacku. Vliv na rozpočet budou mít, v případě schválení sněmovnou, chystané změny v daňovém systému. Pokud budou zavedeny, město přijde odhadem o 2,1 miliardy.

V příštím roce bude město splácet své dluhy. Splatí část úvěru od Evropské investiční banky ve výši pěti miliard. Stejnou částku si vedení města bude muset půjčit. Peníze chce využít na podporu investic. Zda si je nakonec Praha skutečně půjčí, bude záležet na vývoji hospodaření.

Rozpočet kritizuje opozice

Návrh rozpočtu kritizoval například opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO). V dokumentu mu chyběla například podpora podnikání, požadoval více peněz do školství a postrádal vizi do budoucna.

„Kdybychom dělali verbální analýzu slov v té prezentaci (rozpočtu), tak budou dvě – opravy a rekonstrukce. Nemůžeme se spokojit už ve třetím rozpočtu s tím, že budeme dělat jenom údržbové věci,“ řekl Pilný. Vyhnánek řekl, že město podnikatelům pomáhá a v letošním roce pomohla. Primárně jejich situaci podle něj má řešit stát.

Opoziční zastupitelé Petr Fifka (ODS) a Karel Hanzlík (ODS) kritizovali částku určenou na dotace ve sportu, která klesne o stovku milionů na 321 milionů. To se nelíbilo ani koaličnímu zastupiteli Petru Kubíčkovi (TOP 09). Předseda pražské ODS Tomáš Portlík kritizoval 50 milionů na takzvané participativní rozpočtování, kdy o využití této částky rozhodují obyvatelé. Považuje to za zbytečné.

Pro letošní rok má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
včera v 07:30

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...