Policie má podezření na maření voleb. Muž nabízel 500 korun za konkrétní hlasování

Podezření na kupčení s hlasy v Ústeckém kraji (zdroj: ČT24)

Policie podezřívá z maření voleb muže, který v Mikulášovicích na Děčínsku slíbil nejméně dvěma lidem až pět set korun za konkrétní volbu do místního zastupitelstva. Na severu Čech se v minulosti několikrát komunální volby kvůli kupčení s hlasy opakovaly. Na maření voleb má policie podezření i na Českolipsku. Jeden z voličů upozornil na nestandardně umístěný notebook za plentou.

Od pátečních čtrnácti hodin, kdy se otevřely volební místnosti, přijali policisté v Ústeckém kraji jedenáct podnětů a oznámení, které se týkaly průběhu voleb. Ještě před konáním hlasování jich přijali šest.

„Oznámení se týkala možného kupčení s hlasy, údajného umělého navyšování počtu voličů či výskytu falešného předvolebního letáku,“ řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek.

Vyškrtnutí voliči

Podněty o umělém navyšování občanů se týkaly Moldavy na Teplicku a Loučné pod Klínovcem na Chomutovsku. Z volebního seznamu v Moldavě před konáním voleb vedení obce vyškrtlo téměř padesát lidí. Předseda tamní volební komise řekl, že nechá volit i tyto občany, pokud přijdou. Starousedlíci proti nově přistěhovaným voličům před volební místností protestovali. Podporu současné starostce vyjádřili místní formou petice.

Ubytování jim měl nabídnout bývalý starosta Jaroslav Pok, který je spolumajitelem budovy. „Lidé jsou tady na práci, protože ten objekt se bude předělávat z hotelu na bytový dům. Jestli někdo byl volit, nebo nebyl volit, já nevím, a koho volil, nevím,“ řekl. Volební účast v Moldavě byla osmdesát procent. Ze 46 obyvatel, které starostka vyškrtla ze seznamu, jich přislo k volbám 25. Podobný problém s přihlašováním lidí řešilo i město Loučná pod Klínovcem. To seznam voličů neupravovalo.

Jeden z podnětů se týkal výskytu falešného předvolebního letáku v Bílině. Jeden pak kupčení s hlasy v Mikulášovicích na Děčínsku. „V souvislosti s tímto případem jsme v pátek sdělili podezření z přečinu maření přípravy voleb a referenda devětapadesátiletému muži, který je podezřelý, že slíbil nejméně dvěma osobám finanční hotovost až 500 korun za konkrétní volbu do zastupitelstva obce,“ uvedl Vítek.

Narušování veřejného pořádku

Během samotných voleb přijala policie podněty od občanů, od členů volebních komisí, případně se jimi začala zabývat na základě informací zveřejněných v médiích. „Nebo jsme vycházeli z vlastních poznatků získaných v průběhu voleb,“ uvedl Vítek.

V pátek odpoledne šestapadesátiletý muž ve volební místnosti v Kadani na Chomutovsku podle policie hlasitě požadoval po předsedovi komise, aby mu podepsal vyjádření, že nemusí volit. „Případ evidujeme jako přestupek proti veřejnému pořádku, k narušení průběhu voleb v souvislosti s tímto případem nedošlo,“ řekl mluvčí. Dvě oznámení se týkala podezření z porušení zákazu volební agitace v bezprostředním okolí volebních místností v Lounech a katastru obce Kryry na Lounsku.

Kupčení s hlasy

Osm případů se týkalo podezření z kupčení s hlasy voličů. Jeden podnět se týkal Ústí nad Labem, jedno oznámení přijala policie v Lovosicích, jeden případ se prověřuje v Krupce a jeden v Bílině, zbývající čtyři podněty se vztahují na Teplice. „Všechny podněty a oznámení přijaté před volbami i v jejich průběhu důkladně prověřujeme a získané informace budeme průběžně vyhodnocovat.“ dodal Vítek.

V Ústeckém kraji se policie pravidelně, zejména při komunálních volbách, zabývala podněty v souvislosti s možným kupčením s hlasy. Soudy nařídily v minulosti opakování voleb kvůli kupčení s hlasy v Krupce, Bílině a v Chomutově. 

Otevřený notebook za plentou

Na maření voleb má policie podezření i na Českolipsku. Jeden z voličů upozornil na otevřený notebook za plentou, policie ho zabavila. „Kriminalisté, kteří případ vyšetřují, ve věci zahájili úkony trestního řízení, průběh voleb ale narušen nebyl,“ řekla krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Kde se událost stala, policie sdělit odmítla, podle informací serveru iDnes to bylo ve volební místnosti v Hamru na Jezeře.

„Vzhledem ke skutečnosti, že kriminalisté nemohli na místě vyloučit tu skutečnost, že tímto notebookem mohl být nahráván prostor za volební plentou, notebook zajistili pro účely trestního řízení,“ popsala událost Sochorová. Technici musí prověřit, zda na něm není nahrávka nebo zda se obraz někam nepřenášel. Jinak byl podle policie průběh voleb v Libereckém kraji až na tento incident klidný a žádné jiné problémy policie nezaznamenala.