Plzeňskými ulicemi se rozjedou tramvaje, které se neuchytily v Liberci

Plzeňské městské dopravní podniky nakoupí šestnáct nových nízkopodlažních tramvají typu EVO2. Informaci časopisu Československý dopravák nyní potvrdily i samotné dopravní podniky. Jde o tramvaje vyvinuté původně pro Liberec, tamní dopravní podnik ale nakonec pořídil jen jednu.

Podle dopravně-provozního ředitele dopravních podniků Jiřího Ptáčka jsou dvoučlánkové tramvaje EVO2 typem se střední přepravní kapacitou – takových je v Plzni nedostatek. Po dodávce nových vozidel by však měly představovat asi čtvrtinu vozového parku.

Tramvaje dodá Aliance TWT, jež sdružuje firmy Pragoimex a VKV Praha, které zodpovídají za vývoj, a Krnovské opravny a strojírny (KOS), které tramvaje stavějí. Smlouva na šestnáct vozidel je rámcová a vyprší v roce 2022. Napevno stanoví dodávku prvních devíti tramvají, které přijdou v roce 2018 nebo 2019. „Musí být dodány nejpozději do 20 měsíců od uzavření rámcové kupní smlouvy. Dodavatel může lhůtu zkrátit až o 240 dnů,“ upřesnil Jiří Ptáček s tím, že dopravní podniky podepsaly smlouvu s dosavatelem asi před deseti dny.

Podle Československého dopraváku byla Aliance TWT nakonec jediným účastníkem tendru plzeňských dopravních podniků – navzdory očekávané účasti Stadleru, který nedávno uspěl v podobné soutěži v Ostravě. Šestnáct nových plzeňských tramvají bude stát více než půl miliardy korun.

Pro plzeňský dopravní podnik nepůjde o poslední investici do tramvajového parku, na rok 2020 plánuje další tendr, tentokrát na velkokapacitní tramvaje. Do něj by se mohla zapojit i místní strojírna Škoda, která se o zakázku na vozidla střední velikosti podle Ptáčka neucházela proto, že je nevyrábí.

Tramvaje EVO se neuchytily v Liberci ani Praze

Až vyjedou tramvaje EVO2 do plzeňských ulic, nebude to jejich premiéra. Již jezdí v Liberci, avšak pouze v počtu jediného kusu. Dopravní podnik jich sice chtěl koupit osm, ale plány přehodnotil, protože ho trápily velké dluhy. Během zkušebního provozu prototypu si lidé stěžovali na hluk, který se ale dodatečnými úpravami podařilo snížit.

Bez následníků zatím zůstala i zkrácená jednočlánková verze EVO1 vyvinutá Aliancí TWT ve spolupráci s pražským dopravním podnikem. Ten pak krátkou nízkopodlažní tramvaj testoval, ale nezakoupil ji. Prototyp se pak přesunul do Mostu, kde od loňska jezdí po boku starších tramvají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoHoliš i Půta věří, že vláda přistoupí na změnu rozpočtového určení daní

V pondělí se ve Strakově akademii poprvé setkají zástupci nové vlády s hejtmany. Hlavním tématem budou peníze pro regiony. Zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který platí od roku 2005, podle hostů Duelu ČT24 – hejtmanů krajů Libereckého Martina Půty (SLK) a Zlínského Radima Holiše (ANO) – neodpovídá současnému stavu a je neudržitelný. „Pokud doneseme většinovou dohodu (hejtmanů na změně), vláda s ní bude pracovat,“ sdělil Holiš. „Já si dovedu představit i situaci, že vláda rozpočtové určení daní pro kraje změní bez dohody s kraji,“ řekl Půta. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 13 hhodinami

Lidé v Kladně demonstrovali za ukončení provozu útulku Bouchalka

V centru Kladna se konala demonstrace za ukončení provozu buštěhradského útulku Bouchalka. Útulek je soukromý, obce a města z Kladenska s ním mají smlouvu o odchytu toulavých psů. Krajská veterinární správa (KVS) a policie jej prověřují kvůli možnému podezření na týrání zvířat. KVS v pátek oznámila, že zatím v útulku nezjistila tak závažné problémy, kvůli kterým by bylo potřeba podat návrh na odebrání zvířat, ale prověřování dalších podnětů pokračuje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Města se kvůli propagaci obrací na influencery

Plzeň už třetím rokem využívá influencery k propagaci města. Podle organizace Visit Plzeň umožňuje takový marketingový nástroj s relativně nízkými náklady oslovit široké publikum a cílit na konkrétní skupiny návštěvníků. Spolupráce s tvůrci obsahu se přitom osvědčuje i v dalších regionech. Například Ostrov na Karlovarsku nyní hledá vlastního influencera a jihomoravská centrála cestovního ruchu s nimi pracuje dlouhodobě.
před 15 hhodinami

Senioři poptávají kurzy práce se smartphony. Preferují je před počítači

Focení, sociální sítě, poslech hudby, on-line nákupy nebo zdravotnické aplikace. Mezi seniory roste zájem o kurzy zacházení s chytrými telefony, potvrdili ČT oslovení organizátoři lekcí. Nejčastěji se penzisté učí v malých skupinách, existuje ale také možnost individuálních konzultací nebo jednorázových přednášek.
včera v 08:00

VideoVycházka Prahou připomněla první Wintonovu záchranu židovských dětí

K výročí první záchrany dětí organizované Nicholasem Wintonem se symbolicky konala první procházka po jeho stopách Prahou. Prohlídky bude Muzeum paměti XX. století pořádat i v budoucnu. Vlak s prvními dvaceti dětmi opustil Prahu přesně před 87 lety. Winton a jeho spolupracovníci zachránili nakonec 669 dětí, a to převážně židovského původu.
14. 3. 2026

Jako dvacetiletý převáděl Bohuslav Úlehla lidi přes hranice, pak sám emigroval

Bohuslav Úlehla jako dítě zažil nacistickou okupaci i příchod sovětské armády v obci Hrušky na Jižní Moravě. Po roce 1948 pomáhal lidem utíkat přes hranice. V roce 1952 s manželkou emigroval, žili v Rakousku a pak našli nový domov v Austrálii, kde žije téměř 99letý pamětník dodnes.
14. 3. 2026

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
13. 3. 2026

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
13. 3. 2026
Načítání...