Praha bude testovat malou tramvaj Evičku

Zaměstnanci pražského Dopravního podniku zkompletovali prototyp zcela nové tramvaje, která by se v nejbližších týdnech měla zkušebně objevit v ulicích hlavního města. Nízkopodlažní jednovozová tramvaj se jmenuje EVO 1, ale přezdívá se jí Evička. Je mnohem menší než stávající pražské tramvaje a navazuje na klasický typ T3.

Nová tramvaj je kompletně českým výrobkem. Na rozdíl od většiny nově vyvíjených nízkopodlažních tramvají je mnohem menší a pouze jednočlánková. Její autoři říkají, že zaplňují mezeru na trhu. Rudolf John, manažer firmy, která se na vývoji podílela, vidí její využití hlavně v menších městech. Použitelá ale podle něj je i ve větších městech, a to dokonce ve špičce, protože dva vozy se dají spřáhnout za sebe.

Tramvaj vyvinulo konsorcium několika firem, ale zkompletovali ji v opravnách pražského Dopravního podniku, který se na vývoji podílí. Svým pojetím nová tramvaj duševně navazuje na klasickou pražskou T3. V Praze ale zatím bude jezdit jenom zkušebně. Podle ředitele Dopravního podniku Praha Jaroslava Ďuriše to budou zkoušky nejprve bez cestujících a v závěru i s cestujícími. „Předpokládáme, že by se cestující v Praze touto tramvají mohli svézt v říjnu,“ uvedl Jaroslav Ďuriš.

Výhodou vozu jsou i čtvery dveře. Díky nim by měli cestující rychleji vystoupit a nastoupit. Zajímavý je i systém klimatizace, která je spřažena s topením. Klimatizovaná bude nejen kabina řidiče, ale i prostor pro cestující a teplota bude nastavena na zhruba 23 stupňů Celsia. Tu by mělo automatické zařízení udržovat jak v zimě, tak v létě. 

Pokud se koncept tramvaje ve zkouškách osvědčí a bude o ni zájem, hostivařská opravna tramvají pražského Dopravního podniku by se na sériové výrobě podílela. A Dopravnímu podniku by pak plynul i podíl na zisku.

V Liberci jezdí tramvaj stejného typu, je ale dvoučlánková. Je označena EVO 2.


Po Praze bude dočasně v rámci testování jezdit jenom jeden prototyp tramvaje. S tím, že by Dopravní podnik následně koupil víc tramvají EVO 1, se nepočítá. Ještě má totiž dostat 127 už objednaných tramvají T15.

Kontraktu na dodávku tramvají T15 se v roce 2013 věnoval David Havlík v pořadu Reportéři ČT.


Své kupce si nová tramvaj EVO 1 bude muset najít. Výrobce sází na poměrně nízkou cenu asi 20 milionů korun. Pro srovnání - cena tramvaje T15 je asi 70 milionů korun.

Video Dopravní podnik bude testovat prototyp tramvaje Evička
video

Dopravní podnik bude testovat prototyp tramvaje Evička

Dopravní podnik bude testovat prototyp tramvaje Evička

Bez komentáře: Nízkopodlažní jednovozová tramvaj EVO 1