Tři mladí hřebci divokých exmoorských koní se ve středu přestěhovali do nové přírodní rezervace Janovský mokřad vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci v cenném území vyhlásil na jaře Plzeňský kraj, který se podílel na převozu koní z rezervace u Rokycan. Zřejmě na začátku nového roku přibydou do Janovského mokřadu dvě mladé jalovice praturů. Původně měly být vypuštěny ve středu, v milovické rezervaci ochranářské organizace Česká krajina se je ale zatím v úterý nepodařilo odchytit.
Divocí exmoorští koně pomáhají přírodě už na šesti místech Česka. Prohánějí se i Janovským mokřadem
Zhruba roční hřebci budou asi dva týdny pobývat v menší aklimatizační ohradě, potom budou vypuštěni do většího výběhu o rozloze asi 11,5 hektaru. „Vypuštění proběhlo v pořádku a koně se zdáli být spokojení,“ přiblížil Jiří Vlček z odboru životního prostředí krajského úřadu.
V rezervaci budou divoká zvířata pomáhat spásáním trávy pečovat o cenný biotop. „Janovský mokřad se nachází na místě bývalého rybníka. Je předmětem zájmu ochrany přírody díky spontánnímu vzniku mokřadních společenstev vlivem činnosti bobra,“ nastínil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
„Komplex vlhkých až podmáčených luk s enklávami sušších stanovišť a tůněmi je biotopem či tahovou zastávkou několika ohrožených druhů ptáků, žije zde například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý,“ dodal Jirků.
Vlček doplnil, že ochránci přírody doufají, že zvířata pomohou pastvou obnažit další plochy pro migrující ptáky, ale také pro rozšíření ohrožených či vzácnějších druhů hmyzu a obojživelníků.
Plzeňský kraj v lokalitě koupil desítky hektarů pozemků a zabránil tak tomu, aby se rozsáhlé mokřiny a divočina, kde se vyskytuje až šedesát druhů vzácných ptáků i dalších živočichů, vysušily a začala tam zemědělská činnost nebo tam vznikla odpočívka pro kamiony.
Kraj chce zajistit ochranu a přirozený rozvoj mokřadního ekosystému. Do dvou let tam plánuje vybudovat několik kilometrů stezek, čtyři pozorovatelny či zemní valy s průhledy, uvedl už dříve náměstek pro životní prostředí, zemědělství, evropské záležitosti a regionální rozvoj Josef Bernard (STAN).
První divocí koně v Česku zamířili do bývalého vojenského prostoru
S převozem koní, které Česká krajina poskytla bezplatně, pomohli odborníci z plzeňské zoo. „Exmoorský divoký kůň a pratuři dále zvýší atraktivitu Janovského mokřadu, který se stává symbolem Plzeňského kraje a jeho úsilí o záchranu naší krajiny,“ konstatoval Bernard.
V Česku tak vznikla desátá rezervace, kde žijí velcí kopytníci. Tři z těchto rezervací jsou v Plzeňském kraji. Kromě Janovského mokřadu je to i chráněné území Šlovický vrch u Dobřan a lokalita bývalého vojenského cvičiště u Rokycan. „V Plzeňském kraji se v současné době nachází téměř třetina tuzemských rezervací velkých kopytníků,“ uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.
Vůbec první rezervací velkých kopytníků se stal bývalý vojenský prostor Milovice ve středních Čechách, kde se od roku 2015 prohánějí právě divocí koně z Exmooru. „Jsme rádi, že se tento efektivní způsob péče o krajinu uchytil. V nejbližších měsících by měla vzniknout další rezervace v Krnově v Moravskoslezském kraji, zájem o přírůstky velkých kopytníků nyní mají ochranářské organizace na Slovensku, na Ukrajině nebo v Rakousku,“ doplnil Dostál.
Exmoorští divocí koně se v Česku aktuálně nacházejí na šesti místech. Kromě Milovic a Janovského mokřadu je ochránci přírody vypustili například i do Národního parku Podyjí.