Plyn, špunty do uší a jde se na hraboše

Neobvyklou metodu v boji proti hlodavcům zkoušejí ovocnáři na Jičínsku. Místo běžně používaných jedů pouštějí do země směs plynů, která vybuchuje. Hrabošům, kteří okusováním kořenů stromků sadařům způsobují škody, detonace ničí chodby. Navíc zabíjí i samotná zvířata.

Hraboši dokážou v ovocném sadu zlikvidovat až dvě třetiny stromků. Okoušou je a stromy pak uschnou. A právě proto teď ovocnáři vyrážejí do sadů s netradiční výbavou. Plynové lahve a hadice nejsou zrovna tradiční výbavou pěstitelů jablek. Nezbytným doplňkem pro boj s hlodavci jsou prý ještě sluchátka, špunty do uší a brýle.

Najít chodbu od hrabošů nebývá problém - v sadu jich jsou stovky. Po výbuchu to na místě vypadá asi jako na právě zoraném záhonu. Tlaková vlna se od místa odpalu šíří asi 20 metrů. Rozbije hlodavcům chodby a usmrtí je.

Podle Martina Ludvíka, předsedy Ovocnářská unie ČR, jde u nás zatím o experiment. Metoda se hodí spíš pro menší plochy sadů. Petr Kareš si ale už pochvaluje, že metoda pomáhá. Tam, kde hrabošům jejich chodby odpálil, se prý už nevracejí. 

V zahraničí se metoda podle ovocnářů používá už několik let a Petr Kareš ji považuje za šetrnější než jedy. Navíc je vhodná i tam, kde se pěstuje ovoce s označením bio.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V části Moravskoslezského kraje přetrvává smogová situace

V části Moravskoslezského kraje jsou stále výrazně zhoršené rozptylové podmínky. V aglomeraci Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka je smogová situace, kterou meteorologové kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili ve čtvrtek večer. Imisní limit pro polétavý prach, který je padesát mikrogramů na metr krychlový, je překročený na všech měřicích stanicích, často dvoj- i trojnásobně.
před 9 mminutami

Namrzající mrholení způsobilo v části Moravy přes sto nehod

Policie má na jižní Moravě kvůli ledovce nahlášeno přes sto nehod a dalších asi dvacet událostí v dopravě. Se zpožděním jezdí MHD v Brně i regionální autobusy, někde nejezdí vůbec. Na dálnicích se tvoří kvůli haváriím dlouhé kolony. Některá místa na silnicích jsou kvůli odstraňování následků zcela neprůjezdná. Vyplývá to z informací hasičů na síti Threads, podrobnosti připojují také policisté či dopravní společnost Kordis JMK. Problémy hlásí také Olomoucký kraj.
před 1 hhodinou

Městu hrozí, že bude vracet dotaci za nádraží. Spoje tak radnice „vyžene“ z centra

V Heřmanově Městci na Chrudimsku vyrostl nový dopravní terminál, ale je prakticky bez cestujících. Většina lidí radši využívá zastávku v centru. Nad městem s pěti tisíci obyvatel tak visí hrozba, že bude muset vrátit evropskou dotaci, kterou na stavbu dostalo. Radnice se proto rozhodla radikálně – autobusy budou zajíždět pouze k novému nádraží na periferii. Mnoha lidem se tím prodlužuje cesta.
před 2 hhodinami

Psi z množírny zatím nemohou k novým majitelům, péče stojí město miliony

Před půl rokem odebrali policisté a veterináři více než 170 podvyživených retrívrů a jejich kříženců z množírny v Odrovicích na Břeclavsku. Ani po ošetření však psi zatím k novým chovatelům nemohou, jelikož jsou stále ve vlastnictví původní majitelky. Tu policie stíhá za chov zvířat v nevhodných podmínkách. Za péči o psy už město Pohořelice útulkům zaplatilo přes dva miliony. Požádalo stát o částečnou kompenzaci, zbytek by měla uhradit majitelka původního chovu.
před 12 hhodinami

Pelhřimovská nemocnice omezí operace, část chirurgů dala výpověď

Nemocnice Pelhřimov musí od března kvůli nedostatku personálu na chirurgickém oddělení omezit plánované operace. Zachována zůstane akutní péče a onkologické výkony. Zatímco v loňském roce pracovalo v nemocnici deset chirurgů, na konci února jich zůstane pět. Hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO) označil situaci za akutní a nevyhovující, řešit ji bude v pondělí krajská rada.
před 14 hhodinami

Policie obvinila dalších sedm lidí a šest firem kvůli zakázkám pardubického magistrátu

Policie obvinila sedm lidí a šest firem v souvislosti s veřejnými zakázkami pardubického magistrátu. Národní centrála proti organizovanému zločinu je podezírá z rozsáhlé manipulace tendrů a ovlivňování magistrátních úředníků z odboru majetku, a to v letech 2014 až 2023, řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Podle něj takto pachatelé ovlivnili nejméně 217 zakázek zhruba za 61 milionů korun. Hlavním organizátorům trestné činnosti hrozí až desetileté vězení. Primátora Jana Nadrchala (ANO) informace překvapila a neví, o co by mohlo jít.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Třiadvacet postav pro dva herce. Changes ukazují, jak se za den změníme

Dva herci ztvárňují třiadvacet postav v intimní a zároveň ironické inscenaci Changes, kterou v české premiéře uvádí Národní divadlo Brno. Hra současné německé dramatičky Maji Zadeové sleduje jediný den v životě partnerské dvojice a zároveň svět kolem, který se neustále proměňuje.
před 20 hhodinami

Část mladistvých v ústavech musí nově platit zdravotní pojištění. Ředitelé varují před dluhy

Část mladistvých umístěných ve výchovných ústavech si musí podle novely zákona o zdravotním pojištění od letošního ledna sama hradit zdravotní pojištění. Stát ho bude hradit jen za ty, kteří mají soudem uloženou ochrannou výchovu. Ministerstvo zdravotnictví změnu obhajuje snahou o narovnání nepřesností z minulých let, ředitelé některých zařízení ale upozorňují, že děti se mohou dostat do dluhové pasti.
před 22 hhodinami
Načítání...