Zástupci pěti desítek obcí, měst a městysů převzali v Poslanecké sněmovně od její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) dekrety, které jim přidělují jejich obecní znak a vlajku. Například městys Karlštejn na Berounsku má ve znaku dvouocasého lva – téměř totožného se státním znakem, Harrachov kouli s pštrosími pery.
Pět desítek měst a obcí obdrželo dekrety na vlajky a znaky. Harrachov smí používat šlechtickou symboliku
Markéta Pekarová Adamová ve svém projevu k přítomným připomněla, že znak či vlajka místa, odkud lidé pocházejí nebo žijí, spoluvytvářejí jejich identitu. „Díky symbolům si dnes, stejně jako naši prapředkové v daleké minulosti, jasněji uvědomujeme, že žádný člověk není ostrovem sám pro sebe. Symboly mají nenápadnou moc nás spojovat, posilovat vzájemnou soudržnost a prohlubovat uvědomění přináležitosti k něčemu, co nás přesahuje, ale čeho jsme zároveň nedílnou součástí,“ řekla.
Pro znak si přišel například starosta Karlštejna na Berounsku Josef Čvančara. Městys Karlštejn má ve znaku dvouocasého lva téměř totožného se znakem České republiky. Liší se pouze barvou jazyka; zatímco republikový lev má jazyk zlatý, karlštejnský lev má jazyk červený.
Dekret na znak i vlajku si přišel převzít starosta Harrachova na Jablonecku Tomáš Vašíček. Harrachov dostal od rodu Harrachů svolení, aby mohl využívat jeho symboliku na svých komunálních symbolech. Ve svém znaku i vlajce tak bude mít zlatou kouli se třemi stříbrnými pštrosími pery.
Lomy a pracovití lidé ve znaku
Obec Lom na Strakonicku má ve svých symbolech odkaz právě na lom. Vyjádřený je zalomeným stříbrným břevnem. V dolní části symbolů je pak zlaté palečné kolo v modrém poli. Odkaz na fungující lom mají ve znaku i Tužice na Klatovsku. Ve znaku mají turistickou značku pro lom, zobrazena je jako stříbrné oboustranně dostupné zalomené břevno. Ředitel sněmovní knihovny Ondřej Tikovský řekl, že šlo o jedno z nejzajímavějších hledání vhodného symbolu.
Obec Veltěže má na vlajce i znaku odkaz na pracovité lidi, mimo jiné zlatý rýč a zlaté klasy. Starostka Čkyně na Prachaticku Stanislava Tůmová převzala dekret na vlajku, protože znak má už od doby krále Ferdinanda I. Na vlajce je opevnění s branou, věží a dvěma ozbrojenci na hradbách.
Vlajku a znak budou mít i Lety
Dekret na vlajku i znak obdržela například obec Dlouhopolsko na Nymbursku, dekret na svoji vlajku dostal Chlumec nad Cidlinou na Královéhradecku. Dekret na vlajku a znak obdržely i Lety na Písecku, o nichž média v poslední době často informovala v souvislosti se vznikem památníku holocaustu Romů a Sintů v Čechách. Na znaku i vlajce budou mít kromě jiného stříbrnou labuť a tři zlaté klasy do vějíře.
Právo udělovat primátorům a starostům takové dekrety má předsedkyně sněmovny na základě zákona o obcích a sněmovního jednacího řádu. Získat dekret na používání vlajky či znaku může každá obec či město, které o to předsedkyni či předsedu sněmovny požádá. Jejich žádosti poté posoudí podvýbor pro heraldiku, který pak předsedkyni předá své stanovisko.