Exstarosta České Třebové dlužil zbrojaři Rudolfovi. A tlačil město, aby podnikateli nechalo starý kryt

UvR: Starosta dlužil zbrojařovi a tlačil město, aby mu vyšlo vstříc (zdroj: ČT24)

Bývalý starosta České Třebové Jaroslav Zedník je v podezření, že se dostal do střetu zájmů, když hájil zájmy zbrojaře Martina Rudolfa. Ten usiloval o koupi krytu civilní obrany, stejně jako město. Tehdejší starosta ovšem tlačil na vedení radnice, aby se vzdalo předkupního práva – a ukázalo se, že si ve stejnou dobu od zbrojaře půjčil peníze.

Exstarostovi Zedníkovi zabavil tento týden exekutor osobní auto a část vybavení bytu. Důvodem byla nesplácená půjčka od firmy patřící rodině zbrojaře Martina Rudolfa a pro někdejšího starostu by navíc nemuselo jít o jedinou komplikaci navázanou na zbrojařovy peníze.

Zedníkovi hrozí, že by mohl přijít i o post jednatele městské vodárenské společnosti. O jeho odvolání bude rada města rozhodovat za dva týdny. Současné radnici totiž vadí, že v době, kdy dlužil Rudolfovi, jednal v jeho zájmu. „Bylo to v loňském roce, byla to vyšší částka, bylo to pro nás… Nabízel zajímavý úrok, tak jsme mu půjčili,“ popsal okolnosti půjčky Rudolf.

Zbrojař Martin Rudolf
Zdroj: ČT24

O půjčku 1,4 milionu korun Zedník požádal po tom, co Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídl městu bývalý kryt civilní obrany za cenu dva miliony korun. Zájemci byli dva: město a Rudolf.

Tehdejší starosta nejprve nákup odmítal, město by tak ztratilo předkupní právo. Zastupitelé ale proti jeho vůli nákup krytu schválili. V tu chvíli Zedník řešil, jak by mohl zbrojař kryt získat od města. „Pokud bude chtít pokračovat v investici vybudování střelnice a předloží, jak si to tady představuje, tak jsme schopní mu to jako město prodat,“ tvrdil Zedník loni v červnu.

Redaktorovi ČT se Zedníka nepodařilo zastihnout, nezvedal ani telefon.

Starostka: Byla to pro mě šokující zpráva

Současná starostka Magdalena Peterková o půjčce svého předchůdce nevěděla. „Byla to pro mě šokující správa,“ řekla k informaci, že Zedník dlužil peníze firmě, s níž se město přetahovalo o stejnou nemovitost.

 Ve firmách zbrojaře Rudolfa zasahovala v roce 2015 policie spolu s hasiči. Kontroly tam odhalily stovky tun výbušnin a munice uskladněné v tehdy nezkolaudovaných budovách.