Nízké výkupní ceny mléka donutily farmu u Domažlic koupit automat

Staňkov - Velmi nízké výkupní ceny mléka donutily malého farmáře Václava Korbu z Hlohové na Domažlicku zakoupit vlastní automat na prodej syrového mléka. Dnes ho zprovoznil v zelenině na náměstí ve Staňkově poblíž farmy. Denně čerstvé plnotučné mléko přímo od krav si mohou lidé načepovat v ceně 15 korun za litr, což je téměř trojnásobek ceny, kterou aktuálně platí farmě mlékárna ve Stříbře.

Mléko bude syrové, bez tepelného zpracování. Automat velikosti velké lednice přišel na 140.000 korun. Podle Korby, který si na přístroj půjčil, si musí lidé nosit své nádoby. Každé ráno v 08:00 bude v prodejně 200 litrů čerstvého mléka.

„Mlékárny platí špatně. Cena klesá více než rok,“ uvedl Korba. Farma dostává 5,80 koruny za litr, až 2,70 Kč pod náklady. Plnotučné mléko z farmy, které má 4,0 až 4,5 procenta tuku, nelze podle Korby v obchodech koupit. Běžně se prodávají litrové krabice mléka s 1,5 procenta tuku, jež stojí devět až 15 korun. „To ale není mléko, to je odpadní voda,“ uvedl Korba. Pokud zákazník koupí litr farmářova mléka, zředí ho dvěma litry vody, tak získá tři litry „opravdového mléka“ s 1,5 procenta tuku v ceně pět korun za litr. „Zájem určitě bude, kvalitní mléko rodiny chtějí,“ uvedla prodavačka Jaroslava Zelená.

„Zájem o automaty je obrovský. Nastartovala ho výstava Země živitelka. Od přelomu srpna září jsme už prodali 15 automatů, nejvíce na Vysočinu a jižních Čech,“ řekla Alena Zmrzlá z firmy Thermotechnika z Újezdu u Brna. Návratnost nákupu automatu je tři měsíce. Přístroje, které se vyrábějí v Maďarsku, dodá firma do čtyř až šesti týdnů. Do lednice, kde je teplota od dvou do sedmi stupňů Celsia, se vejde deset 20litrových sáčků, jeden stojí 18 korun.

Pokud se automat osvědčí, farmář ještě rozšíří stádo

Farma s 80 dojnicemi nechce kvůli nízké ceně mléka redukovat stádo. „Pokud bude nový prodej fungovat, ještě krávy nakoupím,“ dodal. Denní produkci má 1000 až 1200 litrů podle březosti. Z automatu chce Korba prodat co nejvíc. „Pokud se to ujme tady, tak půjdu dál, i do Plzně,“ dodal. Aby se to vyplatilo, musel by tam prodat minimálně 500 litrů denně.

Podle hygieničky Krajské veterinární stanice v Plzni Daniely Machaté musí zemědělec přístroj u veterinářů pouze zaregistrovat. Prodej čerstvého mléka mimo farmy umožnila vyhláška platná od letošního července. Do té doby bylo možné prodávat nadojené mléko jen ze dvora farmy, kam si ale lidé podle Korby nejezdí, protože jsou pohodlní. „Včera už se u nás byli ptát další tři zemědělci z kraje, jeden už se registroval,“ řekla Machatá.

Téměř deset let má automat na mléko soukromý zemědělec Jaroslav Koukal z Osvětiman na Uherskohradišťsku. Od června také například firma Gajďak v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Automat na mléko
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platí výstraha před ledovkou

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 10 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 12 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 13 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 14 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 15 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
včera v 20:39

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
včera v 20:19

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
včera v 20:04
Načítání...