Nemysleli na Vánoce, chtěli bojovat. Mladíci z Moutnic před 80 lety utekli za hranice

V období adventu si v Moutnicích na Brněnsku připomínají osudy šesti mladíků, kteří se před 80 lety chystali překonat hranice okupované republiky a v zahraniční armádě bojovat proti nacistickému Německu. Dvěma z nich se to nepodařilo a skončili v koncentračním táboře Mauthausen, do zahraničí se dostali čtyři, dva padli jako letci bombardovací perutě RAF.

V prosinci roku 1939 nepřemýšlelo šest kamarádů z Moutnic nad Vánocemi, ale nad tím, že opustí rodiny a budou bojovat za osvobození vlasti. Odešli a s nikým se nerozloučili.

„Do Francie dorazili čtyři. Dvěma se přechod nevydařil, byli zadrženi a skončili v koncentračním táboře, ale oba měli to štěstí, že válku přežili a vrátili se domů,“ popsal syn veterána Aloise Dohnálka a místostarosta Moutnic Rostislav Dohnálek (KDU-ČSL).

3 minuty
Události: Moutnice na Brněnsku si připomínají 80 let od útěku místních mladíků
Zdroj: ČT24

Ti, kterým se podařilo překročit hranice, se nejdřív dostali takzvanou balkánskou cestou do Bejrútu, pak do Francie a nakonec do Anglie. Alois Dohnálek bojoval v Československé Samostatné obrněné brigádě v Anglii a vrátil se po válce domů. Vrátil se i Jan Buchta, který spolu s Rudolfem Maškem a Františkem Havránkem bojoval u 311. bombardovací perutě RAF. František Havránek padl v prosinci 1944 v akci nad Skotskem, Rudolf Mašek při bombardování Brém v lednu 1942.

Mladíky ovlivnil vlastenecký ředitel školy

V Moutnicích připomínají místní hrdiny pamětní desky hned na několika místech. Před Vánocemi u nich lidé pravidelně pokládají věnce a zapalují svíčky. „Jak se to tak stane, že zrovna šest lidí, kteří se rozhodnou bojovat za vlast, pochází z jedné malinké obce? Ve svých vzpomínkách uváděli, že na ně měla velký vliv škola a práce tehdejšího ředitele, který byl velký vlastenec,“ řekl místostarosta Dohnálek.

Čtyři mladíci, kteří přežili, se po konci války scházeli, o svých zkušenostech prý ale s rodinou příliš nemluvili. Po roce 1948 byli navíc všichni pod dozorem státní bezpečnosti. Uznání se dočkali až po pádu komunismu. Rostislav Dohnálek se před třinácti lety, po smrti svého otce, rozhodl na počest všech vytvořit expozici. Fotografie, deníky, medaile a uniformy poskytli příbuzní válečných hrdinů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 1 hhodinou

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 14 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 18 hhodinami
Načítání...