Nejvyšší soud se rozrostl o další prostory. Zaměstnanci na ně čekali dvacet let

Nejvyšší soud otevřel novou desetipodlažní přístavbu v Bayerově ulici v Brně. Stála sto třicet pět milionů korun a pracovat v ní bude téměř sto padesát zaměstnanců, převážně asistentů soudců. Soudci zůstanou v sousední historické budově z 30. let 20. století se vstupem z Burešovy ulice.

O rozšíření budovy Nejvyššího soudu se začalo mluvit přibližně před dvaceti lety. S přibývající agendou totiž začali na přelomu tisíciletí postupně u soudu pracovat asistenti soudců, kteří dnes tvoří nejpočetnější skupinu zaměstnanců, aktuálně jich je asi sto šedesát. Právě oni najdou zázemí v nově vybudovaném křídle.

„Nejvyšší soud na tom byl v posledních letech z hlediska kapacity velmi špatně,“ řekl předseda soudu Pavel Šámal a připomněl, že v jedné kanceláři bylo i patnáct asistentů.

Asistentka Klára Blechová je s novými prostory spokojená. „Teď sedíme jen po třech, máme pěkné světlé kanceláře, více místa, je to pohodlnější. Je tu i klimatizace, kterou jsme předtím neměli,“ popsala.

Stavební práce se protáhly o rok

Přístavba v Bayerově ulici vznikla na místě bytového domu, který Nejvyšší soud koupil už v roce 2002. Ukázalo se, že rekonstrukce není možná a že je nutné dům zdemolovat a stavět podle nového projektu. Na přístavbu řadu let scházely peníze, nakonec se Pavel Šámal dohodl s někdejším ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Hotovo mělo být už v srpnu 2018, práce se ale protáhly.

Budova má sedm nadzemních pater a tři pod zemí. V nejnižším podlaží je kromě technologií také archiv, nad ním garáže. V přízemí se nachází knihovna, v prvním nadzemním patře nová jednací místnost. V nejvyšším patře je ubytovna pro soudce. Veškeré stavební práce včetně vybavení si vyžádaly sto třicet pět milionů korun.

Stavbu financovalo ministerstvo spravedlnosti. „Je to vrcholová instituce a nemůže pracovat v podmínkách, v jakých pracovala,“ řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Dílčí opravy ale potřebuje i historická budova a podle Benešové na to bude ministerstvo myslet. „Ale musí se šetřit, máme to naordinováno,“ připomněla Marie Benešová.

Předseda soudu se nevzdává záměru vybudovat zcela nové sídlo

Nejvyšší soud se nevzdává ani záměru získat nebo vybudovat nové, pro justiční účely vhodnější sídlo blíže historickému centru Brna. „Pro soud a pro Nejvyšší soud to není vyhovující budova, byť je architektonicky významná. Je to bývalý pojišťovací důchodový ústav,“ říká předseda soudu Pavel Šámal. Zároveň ale dodává, že je realista a neočekává, že se jeho vize naplní v nejbližší době. „Je to hudba budoucnosti,“ poznamenala ministryně spravedlnosti.

Současná hlavní budova Nejvyššího soudu vznikla v letech 1931 až 1932 ve funkcionalistickém stylu pro Všeobecný penzijní ústav. Před listopadem 1989 tam působil krajský výbor KSČ, poté objekt využíval rektorát Masarykovy univerzity. Nejvyšší soud České republiky v budově zahájil činnost v září 1993.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 1 hhodinou

Vykolejení dvou vlakových vozů v Ostravě omezilo provoz na tratích

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm několik desítek cestujících, událost se obešla bez zranění, informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) pro mimořádnosti Martin Kavka. Vlakový provoz přes stanici byl přerušen. Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová uvedla, že hasiči ve spolupráci s policií evakuovali 61 lidí.
08:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
před 21 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 21 hhodinami

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 22 hhodinami

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
před 22 hhodinami
Načítání...